Büyükşehir’in haksız feshi yargıdan döndü

Büyükşehir’e bağlı şirketler, hiçbir gerekçe göstermeden 8 doktorun işyeri hekimliği görevine son verdi. Feshi geçersiz sayan İzmir 2. İş Mahkemesi iki uzmanın işe iadesi kararı aldı. Bu kararı Yargıtay da onadı

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Büyükşehir’in haksız feshi yargıdan döndü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hukuk tanımaz uygulaması yargıdan döndü. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi'nde çalışan iki uzman doktoru, Mart 2012'de belediye şirketlerine iş yeri hekimi olarak görevlendirdi. Büyükşehir'e bağlı Eşrefpaşa Hastanesi'nde döner sermaye sistemi olmadığı için, uzman doktorları özel hastanelere ve başka kurumlara kaçırmak istemeyen yönetim, doktorları belediyeye bağlı şirketlerde 'işyeri hekimi' görevi yaptırma kararı aldı. Aylık, artı 2 bin 900 TL'ye kadar maaş alma hakkı verilen uzmanların tamamına İZENERJİ, İZELMAN, İZBETON, İZULAŞ, GRAND PLAZA gibi belediye şirketlerinde görev verildi. İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik dayanak gösterilerek yapılan işlem kapsamında işyeri hekimleri, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi'nde uzman olarak görev yapan doktorlar arasından seçildi. Belediye şirketleri, geçtiğimiz yıl hiçbir gerekçe göstermeden önce iki, geçtiğimiz günlerde de 6 uzman doktorun işyeri hekimliği görevine son verdi. Şirket yönetimlerinin hukuk tanımaz uygulaması yargıdan döndü. İzmir 2. İş Mahkemesi geçtiğimiz yıl sözleşmeleri fesih edilen her iki uzman hekimin de 29 Aralık 2015 tarihinde işe iadesine karar verdi. İzmir 2. İş Mahkemesi, hiçbir haklı gerekçe gösterilmeksizin yapılan fesih işlemini geçersiz saydı ve iki doktorun da işlerine iadesine karar verdi.

DAVA AÇACAKLAR
Doktorlarnın görev yaptığı İZELMAN VE İZENERJİ kararı temyiz ettiyse de değişen bir şey olmadı. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, geçtiğimiz eylül ayı sonunda yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Kararın kesinleşmesinin ardından şimdi tüm gözler belediye şirketlerine çevrildi. Her fırsatta 'adalet istiyorum' diye açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun kesinleşen mahkeme kararı sonrası nasıl bir tutum izleyeceği merak konusu oldu. Öte yandan sözleşmesi yeni fesih edilen 6 doktorun da önümüzdeki günlerde mahkemeye başvurarak işe iade davası açmaya hazırlandığı sızan bilgiler arasında yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’in haksız feshi yargıdan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN