Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihsel süreç bizi başkanlığa taşıyor

Sistemlerin tarihsel süreçteki ihtiyaçlardan doğduğunu belirten Dağ, “Tarihsel süreç bizi başkanlığa götürüyor. Bu bölgede istikrar olmak zorunda” dedi

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Tarihsel süreç bizi başkanlığa taşıyor

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, tarihsel sürecin, ülkeyi başkanlık sistemine götürdüğünü söyledi. İzmir'deki basın kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla kurulan İzmir Medya Platformu'nun, TRT İzmir Bölge Müdürlüğü'nde düzenlediği toplantıya konuk olan Hamza Dağ, 2007'de cumhurbaşkanını Meclis'ten seçmenin önünün tıkanmaya çalışıldığını, bu durum üzerine referanduma gidildiğini, "cumhurbaşkanını halkın seçmesi" sonucunun ortaya çıktığını kaydetti. Bu tabloda, siyasi parti genel başkanı olmayanların cumhurbaşkanı seçilme şansının bulunmadığını belirten Dağ, "Bugün için olmasa da gelecekte, seçilmiş güçlü bir cumhurbaşkanı ile başbakanın ters düşmeleri durumunda risk oluşabilir. Bu nedenle düzenleme ihtiyacı ortaya çıktı. Sistemlerin tarihsel süreçlerdeki ihtiyaçlardan doğdu. Tarihsel süreç bizi başkanlığa götürüyor. En temel gerekçesi de bu bölgede istikrar olmak zorunda" dedi.

GERİYORLAR
Darbe girişimi sonrası bir uzlaşma kültürü çıktığını anlatan Dağ, "Biz 'hangi siyasi partinin temsilcisi saat kaçta ne açıklama yaptı' gibi şeyleri sorgulamadık. Ancak ne hikmetse son günlerde gerginliği tırmandırıcı söylemlerde bulunuluyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihsel süreç bizi başkanlığa taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN