Simülasyon aracı ile emniyet kemeri uyarısı

İzmir Emniyet Müdürü Aşkın, emniyet kemeri takmanın önemine dikkat çekmek amacıyla simülasyon aracı alacaklarını söyledi. Aşkın, “Bu takla atan aracı sürücüler kemer takmadan kullanacak” dedi

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Simülasyon aracı ile emniyet kemeri uyarısı

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın talimatıyla kentte görev yapan 12 bin polise emniyet kemeri kullanımı konusunda titiz davranmaları yönünde emir yazısı gönderildi. Polislerin kullandığı resmi ve sivil araçlarda vatandaşlara da örnek olması açısından emniyet kemeri takma seferberliği başlatıldı. İzmirli sürücülerin emniyet kemeri takma oranını arttırmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, kemer takmayan meslektaşlarını durdurup uyarıda bulundu. Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, "Emniyet kemeri takmak yasa gereği herkesin uyması gereken bir kural. Polisin de bu kurala uyması gerekiyor. Bunun bir istisnası yok. Zaten emniyet kemerinin ne kadar önemli olduğunu, insanların sağlığı ve hayatı açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Onun için başta ben İzmir Emniyet Müdürü olarak her zaman, arka koltukta oturmama rağmen emniyet kemerimi takıyorum. Bununla ilgili herkesin emniyet kemeri takması yönünde bir emir yazısı yayınladık. Arkadaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğu zaten takıyordu. Bundan sonra daha fazla ihtimam gösterecekler. Vatandaşa örnek olmalıyız" dedi.

"KAZALARI BİTİRECEĞİZ"
İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün imkanlarıyla bir tane emniyet kemeri simülasyon aracı alacaklarını anlatan Hüseyin Aşkın, "Bu simülasyon aracını kentin değişik noktalarına koyacağız. İnsanlar takla atan bu simülasyon aracına binerek emniyet kemerinin ne kadar önemli olduğunu uygulamalı olarak görecek. Bu projeyle vatandaşlarımızın emniyet kemeri konusunda daha fazla bilinçlenmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bizim için herkesin hayatını çok önemli ve kıymetli. Biz sadece terörle mücadele etmiyoruz. Trafikte de insanlarımız kaybediyoruz. Geçtiğimiz gün yaşanan trafik kazasında 4 kişiyi kaybettik. Trafik de bütün dünyada ve ülkemizde çok çok önemli. Trafik kazaları her yıl yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına neden oluyor. O yüzden bu konu ile ilgili ciddi tedbirler alacağız. İlk olarak emniyet kemeri ile başladık" diye konuştu. Trafikte insanları cezalandırmaktan ziyade, kuralların onlar için gerekli olduğuna inandırmaya çalışacaklarını vurgulayan Aşkın, şöyle devam etti: "Emniyet kemerinin gerekliliğine sonuna kadar inanıyoruz. Başta ben emniyet kemerini takıyorum. Bütün müdür yardımcısı arkadaşlarım buna riayet ediyor. Trafik polislerimiz, asayiş ekiplerimiz, özel hareket polislerimiz bu kurala uyacaklar. Arkadaşlarımızın sonuna kadar bu kurala uyduğunu biliyoruz. Uymayan arkadaşımız olacağını beklemiyoruz. Herkes kemerini takıyor. Dalgınlıkla unutan olursa da gereken uyarıyı yaparız. Ceza verme yanlısı değiliz. Amaç insanları cezalandırmak değil. Bana deseler ki, 'İzmir'de bir tek araca bile ceza kesmeyeceksin. Hiç kimse trafik kazası yapmayacak. Hiç kimse trafikten mağdur olmayacak' kabul ederim. Çok mutlu olurum. Amacımız insanların kurallara uyması."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Simülasyon aracı ile emniyet kemeri uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN