Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Opera binası projesi de diğerlerine benzemesin

Karşıyaka Mavişehir’deki opera binasının ihalesi proje gündeme geldikten 10 yıl sonra yapılıyor. AK Partili Doğan, “2020 diyorlar ama inşallah Cumhuriyetin 100. yılına yetişir” dedi

Giriş Tarihi: 15.11.2016
Opera binası projesi de diğerlerine benzemesin
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, 16 Aralık'ta ihalesi yapılacak Karşıyaka Opera Salonu inşaatının, diğer Büyükşehir projeleri gibi yılan hikayesine dönmesini istemediklerini belirtti. İzmir'in kültür sanat şehri olması açısından bu eserin kente kazandırılmasını önemsediklerini kaydeden Doğan, "İhale aşamasına 10 yılda gelinen opera binasının 15 Aralık 2016'da yapılacağı ifade ediliyor. Geçen 10 yıllık sürede ihale için 3 kez tarih verildiği halde son olarak inşallah 16 Aralık 2016'da bu ihale yapılır diyoruz. Bu proje de Sayın Kocaoğlu'nun diğer projeleri gibi sürekli iş bilmezlik, vizyonsuzluk ve ufuksuzluk nedeniyle bugüne kadar ertelendi. Bu proje inşallah 8 yılda teleferik tamirine, 10 yılda ancak tamamlanan metroya, 11 yılda biten Türkiye'nin en pahalı Fuar inşaatına dönüşmez. 1350 günde biteceği, 2020 yılı sonunda tamamlanacağı söyleniyorsa da tesis inşallah Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına yetişir" diye konuştu.

ZAMANINDA BİTİREMEDİ
Başkan Aziz Kocaoğlu'nun bugüne kadar süresinde bitirdiği hiçbir işe rastlamadıklarını vurgulayan Bilal Doğan, "Küçücük üst geçitler bile bitiş tarihinden 14 ay sonra hizmete girdiğine göre artık bundan sonrasını siz düşünün. Karşıyaka Belediyesi'nin eski Başkanı Cevat Durak döneminde 10 yıl önce gündeme gelen bu tesisin bir an önce hayata geçmesini İzmirli hemşerilerimizin hizmetine sunulmasını canı gönülden diliyoruz" diye konuştu. Projeyi ilk olarak gündeme getiren Karşıyaka'nın önceki belediye başkanı Cevat Durak, Temmuz 2006'da Mavişehir'deki alana opera binası ve kültür merkezi inşası için belediye meclisinde karar aldıklarını söyledi. Daha sonra Büyükşehir Belediyesinin projeyi sahiplendiğini belirten Durak, "İlk etapta alanı 2 yıllığına Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis ettik. Daha sonra Aziz başkan 'Bizim burasının tapusunu almamız gerekiyor' deyince mülkiyeti Karşıyaka Belediyesine ait 25 bin metrekarelik alanı Büyükşehir Belediyesi'ne sattık. Gerçi buna satış demek ne derece doğru olur onu bilemem. Çünkü Büyükşehir Belediyesi bize satış karşılığı cüzzi bir ücret ödedi. Orası çok değerli bir araziydi. Orası gerçek anlamda satılmış olsaydı Büyükşehir Belediyesi'nden dünyanın parasını almamız lazımdı" dedi.

MAALESEF GEÇ KALINDI
Durak, bu süreçte Karşıyaka'ya, ilçe belediyesi imkanları ile bir opera binası kazandırdıklarını hatırlatarak, "Oyalanmayalım diye 10 ay gibi kısa bir sürede opera binasını yapıp hizmete açtık. Bu tesis Karşıyakalılar tarafından çok aktif bir şekilde kullanılıyor. Maalesef Büyükşehir Belediyesi'nin planladığı opera binası gecikti. Keşke biran önce başlasa. Maalesef olmadı, geç kalındı. Söyleyecek bir şey yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Opera binası projesi de diğerlerine benzemesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN