Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizi Bakanlık çözdü

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Krizi Bakanlık çözdü

İZBAN’da 8 gün önce başlayan grev dün Ankara’da yapılan zirveyle son buldu. Tarafların anlaştığını duyuran Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Seferler bugün saat 5.40 itibarıyla başlayacak” dedi

İZBAN'da seferler bugün sabah başlayacak. İzmir'de banliyö hattı işletmeciliği yapan İZBAN'da 8 gün önce başlayan grev dün Ankara'da yapılan zirveyle son buldu. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı ile Ankara'da gerçekleştirilen zirvede taraflar el sıkıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önünde İZBAN A.Ş. ve Demiryol İş Sendikası arasında anlaşmazlık konusu maddelerle ilgili uzlaşma metni imzalandı. İZBAN'da grevin sona ermesiyle birlikte bugün sabah saat 05.40'dan itibaren seferler başlayacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İZBAN'da bir süre devam eden grevin tarafların anlaşmaya varmaları ile sonuçlandırıldığını açıkladı. Bakan Arslan, "İZBAN'ın 16 Kasım 2016 Çarşamba günü sabah 05:40'ta Aliağa ile Cumaovası'ndan karşılıklı seferler başlatılarak greve son verilmiş olacak. İzmir'e ve taraflara hayırlı olsun" dedi.

"HAYIRLI OLSUN"
İZBAN'ın İzmir'in şehiriçi ulaşımının can damarı olduğuna dikkati çeken Bakan Arslan, İZBAN'da devam eden grev İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın'ın ve İZBAN Yönetiminin Sendika ile birlikte yaptıkları yoğun çalışmalar ile anlaşmaya varıldığını ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi. İZBAN, İzmir'in kent içi ulaşım sorununa kalıcı çözüm üreten çok önemli bir proje olduğunu hatırlatan Arslan, "İZBAN ile ulusal demiryolu ağını kent içi ulaşım hizmetine sunulmuştur. Ayrıca merkezi yönetimle, yerel yönetimin işbirliği yaptığı, metro standardında hizmet veren güzel bir hizmettir. 2013 yılında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından "En iyi işbirliği" ödülüne layık görüldü. İZBAN Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın önderliğinde 2005 yılında TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında geliştiren dünyaya örnek bir projedir. 2007 yılında TCDD'nin ve Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 oranında hisse payına sahip olduğu İZBAN kuruldu. Gelişerek bugünkü konumuna ulaştı" şeklinde konuştu. Bir süre önce İZBAN'da çalışan sendikalı işçilerin Anayasal hakları olan greve yapma haklarını kullandıklarını İZBAN ulaşımının durdurulduğunu belirten Arslan, İzmir'e sıkıntı oluşturan bu grevi ortadan kaldırmak ve sendikayla anlaşmaya varmak için yoğun çaba ve mesai harcandığını kaydetti.

TOPLANTI 4 SAAT SÜRDÜ
Ankara'daki zirve yaklaşık 4 saat sürerken taraflar toplantıdan anlaşarak ayrıldı. Sendika İZBAN yönetimi tarafından teklif edilen zammı kabul ederken, greve son verme kararı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizi Bakanlık çözdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN