Denizden balık değil çöp çıkıyor

Giriş Tarihi: 22.11.2016
Denizden balık değil çöp çıkıyor

İzmir Büyükşehir, Meles’ten çıkarılan balçığı ayrıştırmadan denize döküyor. Balıkçılar çöplüğü dönen balık avlama sahasından haftalardır eli boş döndüklerini söyledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZSU'nun, Meles Çayı'ndan çıkarılan balçığı ayrıştırmadan Hekim Adası açıklarında denize dökmesi, balıkçıları isyan ettirdi. Bölgeye bırakılan çamur ve çöp yüzünden bir aydır denizden eli boş döndüklerini söyleyen 20 yıllık balıkçı Ahmet Şen, körfezin bir tarafı temizlenirken diğer tarafının kirletildiğini, bu nedenle canlı yaşamının son bulduğunu belirtti. Şen, "Büyükşehir Belediyesi, çamurları daha önceden belirlenen bu alana döküyor. Bizim kooperatifimize birşey soran yok. Büyükşehir Belediyesinin çamur döktüğü alanda binlerce çöp var. Artık balık avlayamaz duruma geldik. Balık sahamız çöplerle dolu. Balık yerine çöp çıkartıyoruz. Denizden ağ kaldırdık ama zararımız var. Ağlarımız temizlenmeyecek halde" diye konuştu. Şen, geçimini balıkçılıkla sağlayan birçok kişinin yaşanan sıkıntı nedeniyle denize açılamadığını ifade etti. Önceki yıllarda yine körfez temizliği için çamur dökülen alanlarda balık bulamadıklarını anlatan Şen, yetkililerden sorunun bir an önce çözülmesini, kamuoyunun da konuya duyarlılık göstermesini istedi. Balıkçı Hakan Zeytin de gemilerle taşınan çamur ve çöplerin denize döküldüğünü belirterek, "Artık çamurun ve çöpün döküldüğü yerde balık tutamıyoruz" dedi.

BİRİSİ DUR DESİN
Narlıdere Altıevler Mahallesi Muhtarı Hacer Kırkayak da gördüğü manzara karşısında dehşete düştüğünü dile getirdi. Balıkçıların şikayetleri üzerine gelip denizden çıkarılan çöpleri gördüğünü anlatan Kırkayak, şunları söyledi: "Korkunç bir manzara var. Ağlar, çamurun yanında her türlü çöp, plastikler, katı atık maddeleriyle dolu. Bir an önce yetkililer bu olaya 'dur' demeli. Çamur, boş çamur olarak denize dökülmeli. 15 yıl önce körfezin temizliği için yine çamur Güzelbahçe açıklarına dökülmüştü, o alanda şimdi bir canlı yetişmiyor." İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresinden (İZSU) konuya ilişkin yapılan açıklamada ise Şikayet üzerine çalışmaların şimdilik durdurulduğu vurgulandı. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Öncelikle lodosun iç körfeze kadar getirdiği pet, naylon, poşet vb. yüzücü evsel çöpleri tarama alanı olan Meles ağzında yüzer gezer anfibik gemi ile yüzeyden toplama işlemi devam etmektedir. Döküm yapılan alanın koordinat bilgilerini balıkçılarla paylaşarak, özellikle kendi gemilerinin, balıkçı teknelerinin güvenliği için ve de döküm yapılan alanda bundan sonra da meteorolojik ve oşinografik koşullardaki olumsuz değişimler nedeniyle çamura yapışan malzemelerin balıkçı ağlarına girmesinin önlenmesi için bu alan dışında avlanma yapmalarının daha uygun olacağı belirtilmiş ve bu konuda mutabakata varılmıştır. İdaremizce, meteorolojik ve oşinografik koşulların şiddetli ve olumsuz olduğu zamanlarda döküm işleminin yapılmaması kararı alınmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizden balık değil çöp çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN