Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez Geçiş Projesi İzmir’i güçlendirecek

İzmir’e gelen Bakan Arslan, Körfez Geçiş Projesi ile ihracatın artacağını vurguladı. Arslan, “ÇED süreci önümüzdeki ay sonunda bitmiş olacak. 2017 başı itibariyle de ihale sürecini başlatacağız” dedi

Giriş Tarihi: 24.11.2016
Körfez Geçiş Projesi İzmir’i güçlendirecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Erdem Direkler'in ağabeyinin cenaze törenine katılmak üzere İzmir'e geldi. AK Parti İl Başkanlığı'nı da ziyaret eden Bakan Arslan, burada basın toplantısı düzenledi, İzmir projeleri hakkında bilgi verdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminden beri İzmir'e özel ilgisi olduğunu belirten Bakan Arslan, "Denizler istediğiniz kadar dalgalı olsun, doğru rotada olan geminin iz suyunda giderseniz hedefe ulaşırsınız. 2053 ve 2071'e doğru gidiyoruz. İyi bir ekip ve önderle yol alıyoruz. İstanbul, Kocaeli, Balıkesir'in İzmir'e yaklaşması demek, limanları kullanarak denizaşırı ülkelere yük götürülmesi demek" dedi.

MÜJDELER VERDİ
Körfez Geçişi Projesi'nin sadece İzmir için değil, Türkiye için önemli olduğunu, İzmir'in ulaşım erişiminin kolaylaştırılmasının bölge üzerinden ihracatın artabilmesi anlamına geldiğini söyleyen Bakan Arslan, "Bu proje İzmir'e güç katacak. ÇED süreci bu yıl sonu itibarıyla bitmiş olacak. 2017 yılı başı itibariyle de yapıma ilişkin ihale sürecini başlayacak" diye konuştu. Arslan, Sabuncubeli Tüneli çalışmalarının hızla devam ettiğini, gelecek yıl 8 Eylül'ü 9 Eylül'e bağlayan gece yarısı, "ay ışığı gördü" töreniyle hem İzmir'in hem Manisa'nın kurtuluşunu kutlayacaklarını kaydetti. İstanbul - İzmir Otoyol Projesi'yle ilgili de bilgi veren Arslan, şöyle konuştu; "Orhangazi'ye kadar otoban açıldı. 2018'e giderken bu coğrafyada önemli bir adımı atmış olacağız. Özellikle Menemen'den başlayarak Çandarlı'ya kadar uzanan otoyol çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki sıkışıklığı gidermek adına Başbakanımızın verdiği bir söz vardı. Çandarlı Otoyolu ihale sürecini başlattık. 18 Şubat'ta ihale var. O bölgedeki hem trafik rahatlayacak, hem de ticaret kolaylaşacak. Projeleri yıl sonuna kadar bitireceğiz. İhale sürecini başlatacağız. Önümüzdeki yıl hizmete sunmuş olacağız. Çandarlı'yı sadece otoyol ile değil, demiryolu ile de bağlayacağız." Çeşme-Alaçatı Havalimanı çalıştırmalarını bitirdiklerini aktaran Arslan, "Önümüzdeki yıl avan projesini bitireceğiz. Ardından yap işlet devret ile ihalesini gerçekleştireceğiz. İzmirlilere verdiğimiz önemli projeyi hayata geçirmeye devam ediyoruz" dedi.

SALDIRIYI KINADI
Bakan Arslan, AK Parti Karabağlar İlçe Başkanlığı'na düzenlenen silahlı saldırıyı da kınadı. Arslan, "Bu ateş açma olayı her ne amaçla olursa olsun kınadığımız, lanetlediğimiz bir şey. Biz huzuru, kardeşliği istiyoruz. Bu yolda hiç kimsenin yanlış içinde olmamasını yeğliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez Geçiş Projesi İzmir’i güçlendirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN