Çocukların suça karışması önlenecek

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Çocukların suça karışması önlenecek

Manisa’da uygulanan projeyle çocukların okullarını erken terk etmesinin önüne geçmek ve suça karışmalarını önlemek amaçlanıyor

Manisa Valiliği AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından şubat ayında hayata geçirilen Erken Okul Terki ve Çocuk Suçluluğu projesi ile anket çalışması ve görüşmeler neticesinde çocukların okulları erken terk etmesinin ve suça karışmasının önüne geçmek amaçlanıyor. Proje Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Avusturya, İtalya ve Portekiz'de de uygulanıyor. AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ural Sevener, çocukların neden okullarını erken terk ettiği ve neden suça karıştığının temelini araştıracaklarını, ekonomik, ailevi ve çevre faktörleri inceleyeceklerini dile getirdi.

ORTAK ÇALIŞMA YAPILIYOR
Manisa'da ve proje ortağı ülkelerde kapsamlı çalışmalar yapıldığını ifade eden Sevener, "Geçen 9 aylık süreç içerisinde çocukların erken okul terki ve suça karışma nedenleri konusunda Manisa dahil 4 ülkede toplam 700 anket çalışması ve 300 görüşme yapıldı. Anket çalışması Manisa başta olmak üzere proje ortağımız olan ülkelerde suça karışmış veya okulu terk etmiş çocukların aileleri, rehber öğretmenleri, onlarla yakından ilgilenen emniyet mensupları, okul müdürleri ve yetkilileri arasında yapıldı. 300 görüşme ise sadece Manisa'da gerçekleştirildi. Okulu erken terk etmiş 205 çocuğumuzla Rehberlik Araştırma Merkezi yetkilileri, suça karışmış 50 çocuğumuzla da İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Şuçlar Şube Müdürlüğü yetkilileri görüştü. Görüşmelerde çocuklarımızın neden okullarını terk ettiği, neden suça karıştığı gerekçeleri soruldu. Şuanda anket ve görüşmelerin sonuçları değerlendirilmek üzere İngiltere'de konunun uzmanı olan Burminghamshire Üniversitesi'ne gönderildi, sonuçlar orada analiz ediliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların suça karışması önlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN