Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye uyandı balıkçılar sevindi

İzmir Büyükşehir’e bağlı İZSU, Meles’ten çıkardığı balçığı ayrıştırmadan denize dökünce balıkçılar isyan etti. Manşete taşıdığımız haberi Çevre ve Şehircilik ihbar kabul etti. İZSU da yanlıştan döndü

Giriş Tarihi: 28.11.2016
Belediye uyandı balıkçılar sevindi
İZMİR Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ekipleri, Meles Çayı ağzından çıkardığı balçık çamuru, Urla Hekim Adası açıklarına ayrıştırmadan dökmesiyle çevre skandalına imza attı. Egeli Sabah da konuyu 'Belediye denizi balçıkla sıvadı' haberiyle gündeme taşıdı. Bu haberimizin ardından da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de haberimizi 'ihbar' olarak kabul etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Urla Hekim adası açıklarında yaşanan çevre skandalı ile ilgili inceleme başlattı. Varan, "Her ne kadar İZSU Genel Müdürlüğü çalışma için kurumumuza müracaat edip gerekli izinleri aldıysa da bu çevreyi kirleteceği anlamına gelmez. Arkadaşlarımız konuyu yerinde inceliyor. Hazırlayacakları rapora göre hareket edeceğiz" diyerek olaya el attı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olaya el koymasının ardından İZSU Genel Müdürlüğü, dere ıslah çalışmasının yapıldığı Meles Çayı ağzında yeni düzenlemeye gitti. Dere yatağından çıkan balçık çamur gemilere yüklenmeden önce çamura karışmış olan çöp, plastik ve benzeri maddelerin ayıklanması için atıkları ayrıştırma işlemine tabi tutmaya başladı. Varan, İZSU Genel Müdürlüğü'ne gerekli uyarıları yaptıklarını, denetimlerin bundan sonra da aralıksız olarak sürdürüleceğini söyledi.

İNCELEME SONUÇLANDI
İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Meles Dere Ağzı Dip Tarama Projesi için Mart 2016'da "ÇED Gerekli Değildir Kararı" alındığını hatırlatan Varan; "Basına yansıyan şikayetlerin ardından öncelikle, deniz ortamındaki kirliliklerde Çevre Kanunu uyarınca denetleme ve idari yaptırım konusunda Bakanlığımızca yetki devri bulunan Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ile irtibata geçtik. Sahil Güvenlik Komutanlığımıza bağlı ekipler bölgede yaptıkları incelemede dere ağzından çıkarılan tarama malzemesinin dökümünün proje tanıtım dosyasında belirtilen dökü alanı içerisinde yapıldığını tespit etti. Bu bilginin elimize ulaşmasının ardından 22 Kasım tarihinde de il müdürlüğümüze bağlı ekipler İZSU yetkilileri ile birlikte tarama yapılan alanda Meles Çayı ağzında inceleme yaptı. Bölgede yüzeydeki atıkları toplamak için iki adet iş makinasının bulunduğu ve basına yansıyan haberlerden sonra çamura karışması muhtemel çöp ve benzeri atıkların ön işlem uygulanarak çamurdan ayrıştırılmasına başlandığı tespit edildi" şeklinde konuştu. İl müdürlüğü ekiplerinin 23 Kasım'da, Urla Deniz Polisi ile birlikte Urla Hekim Adası açıklarında tarama malzemesinin döküldüğü alana giderek incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Varan, şöyle konuştu; "İncelemede geminin döküm yaptığı alanın belirtilen dökü alanı içinde kaldığını tespit etti. Yine ekiplerimizce yapılan ölçümde derinliğin 53 metre olduğu belirlendi. Ayrıca tarama malzemesinin dökümünden sonra deniz yüzeyinde herhangi bir katı atık, bulanıklık tespit edilemedi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye uyandı balıkçılar sevindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN