Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuğra kalp bekliyor

Yapay kalp cihazı ile yaşam savaşı veren minik Tuğra sağlık durumu kötüye gidince adı nakil listesinden çıkarılmıştı. Tedaviye olumlu yanıt veren Tuğra için yeniden kalp aranıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2017
Tuğra kalp bekliyor
İzmir'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yoğun Bakımı'nda tedavi olan 7 yaşındaki minik Tuğra Dizyörür'ün sağlık durumu iyi gidiyor. Kalp damarları ters olarak doğan ve 4 kere açık kalp ameliyatı olan minik Tuğra, yaklaşık 1 yıldır yapay kalp cihazı ile yaşıyor. Kalp nakli için sıra bekleyen Tuğra, akciğerlerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle nakil listesinden çıkartılmıştı. Ancak minik çocuğun sağlık durumu iyiye gitmeye başladı. Nakil listesinden çıkarılan Tuğra için "Acilin acili" koduyla nakil için kalp aranmaya başladı.

İLETİŞİM KURUYOR
10 gündür akciğerlerinde enfeksiyon ve kalp ritmindeki sıkıntı nedeniyle hastanede tedavi altında minik Tuğra'nın sağlık durumunda iyileşme kaydedildi. Çevresindekilerle iletişim kurmaya başlayan Fenerbahçe hayranı minik Tuğra, annesi Çiğdem Dizyörür'ün "Seni Fenerbahce maçına götüreceğim" demesi üzerine hasta yatağından kalkmaya çalıştı. Minik Tuğra'nın sağlığı ile ilgili bilgi veren anne Çiğdem Dizyörür, "Oğlumu biraz daha iyi gördüm. 'İyi misin oğlum?' dedim. Başparmağıyla iyi olduğunu anlatan bir işaret yaptı. 'Seni Fenerbahçe maçına götüreceğim' dediğimde yataktan kalkmaya çalıştı. Fenerbahçe maçı için stada gitmeyi çok istiyordu ama hiç kısmet olmadı. Oğlum hep hastanedeydi" dedi. Minik Tuğra'nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirten EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Ülger Tutar, "Hastamız, tedaviye yanıt vermeye başladı. Tuğra'yı uyutuyoruz. Zaman zaman kendisine gelince yoğun bakım servisi personeli ile konuşuyor. Tuğra'nın yaşaması için kalp nakli şart. Acilin acili koduyla kalp nakli gerekiyor" dedi. Organ bağışı için çağrıda bulunan Anne Çiğdem Dizyörür ise, "İnsanların organ bağışına daha ılımlı bakmalarını istiyoruz. 'Benim başıma gelmez' diye düşünmesinler. Lütfen oğlumun yaşaması için el uzatın. Organlar toprak altında çürümesin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuğra kalp bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN