Dev projeler birer birer tamamlanıyor

Giriş Tarihi: 18.3.2017
Dev projeler birer birer tamamlanıyor

Başbakan Yıldırım’ın 2011’de İzmir’de açıkladığı 35 Proje’nin içinde yer alan ulaşımla ilgili projeler İzmir’i lojistik üssü haline getirecek

Türkiye'nin en büyük iç hatlar terminaline sahip Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni dış hatlar terminaliyle de İzmir kendisine yakışan havalimanına kavuştu. İZBAN Aliağa-Torbalı hattı ve Kemalpaşa-Turgutlu arasındaki 27 kilometrelik demiryolu hattı ulaştırma ve lojistikte önemli bir ihtiyaca yanıt verdi. Altyapı çalışmaları tamamlanan Kuzey Ege Limanı ve Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nde çalışmaların devam ederken, EGERAY ile İZBAN hattı Selçuk'a ve Kınık'a kadar uzatılacak. Manisa ile İzmir arasındaki trafiği rahatlatacak Sabuncubeli tünellerinde eylül ayında ışık göründü töreni düzenlenecek, yıl sonunda hizmete açılacak. İzmir ile İstanbul arasını 3.5 saate indirecek olan otoyol çalışmalarının önümüzdeki yıl tamamlanması planlanırken, İzmir-Kemalpaşa arasındaki 20 kilometrelik yol geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Çiğli, Aliağa ve Çandarlı arasındaki 92 kilometrelik Kuzey Otoyolu'nun 10 kilometrelik bölümü ulaşıma açıldı, kalan 76 kilometrelik bölüm için şubat ayında ihaleye çıkılacak.

İHALE SÜRECİNE DOĞRU
İzmir'i lojistik üssü haline getirecek en önemli ve dikkat çeken projelerden biri de İzmir Karayolu ve Raylı Geçiş Projesi (İZKARAY). İzmir Körfezi'nin iki yakasının tüp tünel, köprü ve yapay adayla bir araya getirecek proje sayesinde İzmir'in bir yakasından diğer yakasına raylı sistemle 7 dakika, araçla 10 dakikada geçiş sağlanabilecek. İZKARAY ile ilgili önümüzdeki aylarda ihale yapılması bekleniyor. İzmir-Ankara Otoyolu, İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Treni ve İzmir metroları da proje aşamasına geldi. İzmir ile Ankara'yı bağlayacak 572 kilometrelik otoyolun fizibilite etüdü, proje çalışmaları ve ÇED sürecinin yakın zamanda tamamlanması planlanırken, otogarı Halkapınar'a bağlayacak 4,5 kilometrelik raylı sistemin projesinin de bu yıl tamamlanmasını bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev projeler birer birer tamamlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN