Körfez Geçişi’ne çifte dava açıldı

Giriş Tarihi: 11.5.2017
Körfez Geçişi’ne çifte dava açıldı

İzmir Körfez Geçiş Projesi’nin ÇED raporuna iki ayrı dava açıldı. Projenin körfeze zarar vereceği gerekçesiyle ÇED’in iptali istendi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Balçova ve Çiğli'yi birbirine bağlayacak İzmir Körfez Geçişi (Otoyol ve Raylı Sistem Dahil) Projesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu karar verilen ÇED raporu mahkemelik oldu. Toplam maliyetinin 3 milyar 520 milyon lira olması öngörülen projenin ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için iki dava birden açıldı. İzmir'de Nöbetçi İdari Mahkemesi'ne verilen dilekçeyle daha önce de çevreyle ilgili konulardaki tavırları ve davalarıyla bilinen Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Doğa Derneği ve 85 kişi, İzmir Körfez Geçişi Projesi ÇED olumlu kararının iptalini istedi.

GEREKÇE UFUK ÇİZGİSİ
Açılan davalarda projenin körfezin ufuk çizgisini yok edeceği ve kentin ufkunda bir duvar etkisi yaratacağı gerekçe olarak gösterildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na açtığı davayla İzmir Körfez Geçişi Projesi ÇED olumlu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu'nun 'İzmir Körfez Geçişi Projesi ÇED Raporu'nda yer alan tespitleri davasına taşıyan TMMOB, EGEÇEP, Doğa Derneği ve 85 kişinin açtığı davadaki aynı gerekçeleri ortaya koydu. Yapay ada ve köprü ayaklarının Körfez'de kirliliğin sürmesine neden olacağını belirterek ÇED olumlu kararının iptalini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez Geçişi’ne çifte dava açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN