Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteliler İzmir Elektrik Fabrikası’nı yeniden tasarladı

Giriş Tarihi: 30.5.2017
Üniversiteliler İzmir Elektrik Fabrikası’nı yeniden tasarladı

Yaşar Üniversitesi öğrencileri, Alsancak’ta yıkılmaya yüz tutsa da görenleri kendine hayran bırakan 89 yıllık İzmir Elektrik Fabrikası’nın binasını yeniden tasarladı

Alsancak Limanı'nın hemen arkasında yer alan ve yıkılmaya yüz tutsa da kırmızı tuğla yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan kentin simgelerinden 89 yaşındaki eski İzmir Elektrik Fabrikası, gelecek nesillere korunarak ulaşabilmesi için Yaşar Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından yeniden işlevlendirilerek tasarlandı. Üçüncü sınıf öğrencileri, tarihsel yapının restore edilerek korunması ve yeniden işlevlendirilmesi konusunda projeler üretti. Öğrenciler, dönem boyunca, elektrik fabrikasının, müze, performans sanatları merkezi, ortak çalışma ve üretim mekanları ile kamusal alanlardan oluşan bir programla dönüşümü konusunda çalıştı.

'KORUNMALI'
Yapıların işlevsel dönüşümü kapsamında yaklaşık 5 ay boyunca proje üstünde çalışan öğrenciler, final projelerini, tarihi binanın yanındaki alanda sergiledi. Yrd. Doç. Dr. Ebru Karabağ Aydeniz, "Elektrik Fabrikası, kent kimliğinin önemli bir bileşeni. Bina, mimarlık mirası olarak korunarak gelecek nesillere aktarılmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteliler İzmir Elektrik Fabrikası’nı yeniden tasarladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN