Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteliler günlük yaşamı kolaylaştırıyor

Giriş Tarihi: 8.7.2017
Üniversiteliler günlük yaşamı kolaylaştırıyor

Yaşar Üniversitesi öğrencileri, gündelik yaşamı kolaylaştırması için yazılım ve cep telefonu uygulamalarına kadar birçok proje geliştirdi

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencileri, hem sektörün ihtiyacı hem de gündelik yaşamın her alanında kullanılabilecek akıllı ve düşük maliyetli çözümler ürettikleri bitirme projelerini sundu. Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ünlütürk, yazılımın hayatımızın artık merkezinde yer aldığını belirterek, "Yaşam tarzlarımız da bilgisayarlara, akıllı cihazlara ve dolayısıyla yazılımlara giderek daha bağımlı hale geldi. Yazılım mühendisliği, analiz, tasarım, uygulama ve planlanan zaman ve bütçe dahilinde yüksek kaliteli yazılım bakımı ile ilgili bir mühendislik dalı. Her biri 4 yıl boyunca aldıkları derslerle hem firmaların yazılım ihtiyaçlarına yönelik hem de hayatın her alanına yönelik çeşitli yazılımlar ve uygulamalar geliştirdi" dedi.

HERKES FAYDALANACAK
Üniversite öğrencilerinin hayat kurtaracak projeleri arasında, kaybolan eşyaların kaydının yapıldığı bir cep telefonu uygulaması, geliştirilen yazılım ve yapılan makine ile evcil hayvanlara her gün istenilen saatte istenilen miktarda mama verilmesinin yanı sıra uzaklık sensörü sayesinde yalnızca hayvan yaklaştığında açılabilen bir sistem, özelikle Basmane'de barınan mültecilerin mekanları kullanım süreleri, evsiz kalma nedenleri gibi verilerin yer aldığı bir yazılım, gönüllülük esasına dayanarak yardım edilebilecek ve yardım alınabilecek ve engelli mekanlarının yer aldığı bir mobil uygulama yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteliler günlük yaşamı kolaylaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN