Pehlivanlar meydanda

Balıkesir Büyükşehir ve Karesi Belediyesi’nin düzenlediği 37. Kurtdereli Geleneksel Yağlı Güreşleri büyük heyecana sahne oldu. 3 gün boyunca 1300 pehlivan rakiplerinin sırtını yere sermek için güreşti

Giriş Tarihi: 14.8.2017
Pehlivanlar meydanda
Balıkesir'in Karesi İlçesi Kurtdere Mahallesi'nde bu yıl 37'ncisi gerçekleştirilen Kurtdereli Geleneksel Yağlı Güreşleri'nde birinci tur karşılaşmaları nefes kesti. Dün 32'si başpehlivan olmak üzere 272 pehlivan, er meydanında rakiplerinin sırtını yere getirmek için kıran kırana güreşti.

KIYASIYA MÜCADELE
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi'nin, "Cihan Pehlivanı" olarak nam salan Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına düzenlediği Kurtdereli Yağlı Güreşleri, 74'ü başpehlivan 1300 pehlivanın katılımıyla önceki gün başladı. Şehitler adına yapılan saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, küçük orta küçük boy, tozkoparan boy, teşvik 2bBoy, minik 1 ve minik 2 boy, deste büyük boy, deste orta boy, deste küçük boy, ayak boy, baş altı ve başpehlivanlık kategorilerinde yüzlerce pehlivan galip gelmek için ter döktü. Bu yıl güreşlere ilginin daha fazla olduğu gözlenirken, güreş meraklılarının tribünleri erkenden doldurması dikkat çekti. İlk gün yapılan müsabakalardan sonra, elenen güreşçiler rakiplerini tebrik etti. Tur sonunda finale kalan 32 başpehlivan ile çeşitli boylardaki 272 pehlivan dün kategorilerinde birinci olmak için er meydanında mücadale etti. Kurtdereli Güreşleri'nin tanıtılması ve güreşçilerin daha iyi ortamda güreşmesine önderlik eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kurtedere Er Meydanı'nın özel bir er meydanı olduğunu hatırlatıp, "Ülkemiz'de her il, her ilçede, güreşler yapılıyor. Türkiye'de her yer er meydanı ama burası çok özel. Kurtdereli Er Meydanı, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin beş pehlivanı ve Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın naaşının yanında yapılmış doğal bir er meydanı. Kurtdereli Mehmet Pehlivanın memleketindeki bu er meydanında güreşmek her yiğide nasip olmaz. Burada güreşen gençlerin sesini Kurtdereli gibi cihana duyuracağız. Allah hepinize derman versin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pehlivanlar meydanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN