Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zam üstüne zam

CHP’li Büyükşehir, suya yaptığı yüzde 5 zammın ardından ulaşıma da aynı oranda zam yapma kararı aldı. Buna göre 16 Temmuz’dan itibaren İzmir’de tam bilet 3 liraya yükselecek

Giriş Tarihi: 13.7.2018
Zam üstüne zam
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, suya yüzde 10 zam yapmasından sonra 16 Temmuz 2018'den geçerli olmak üzere bu kez de toplu ulaşım ücretlerine yüzde 5 zam yapılmasını kararlaştırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen belediye meclisinin temmuz ayı ikinci oturumunda, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ulaşım zamları görüşüldü. 16 Temmuz'dan itibaren toplu ulaşıma yüzde 5 zam yapılmasına ilişkin teklif, AK Parti'li üyelerin ret oylarına karşı oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre, 16 Temmuz 2018'den itibaren İzmir'de tam bilet 3 liraya, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için biniş bedeli 1,80 liraya, öğretmen bilet fiyatları da 2,50 liraya yükseltildi. Meclis, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla 15 Temmuz saat 20.00'den 16 Temmuz saat 06.00'ya kadar kentteki toplu taşımanın ücretsiz olması kararını aldı. Oturumda söz alan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, kent içi ulaşımda yapılan yüzde 5 zamma tepki gösterdi. Yapılan zamların kamuoyuna fiyat ayarlaması olarak anlatıldığını belirten Kökoğuz, şunları söyledi: "Vatandaş zamlardan rahatsız. Yılbaşından bu yana toplu ulaşımda, otopark ve suda yapılan zamlar yüzde 15 oldu. Vatandaş çileden çıkmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesinin Kırım Kongo kenesinden farkı yoktur. Çaktırmadan vatandaşın kanını emmeye devam etmektedir Bu zamları sosyal belediyecilik bağlamında lütfen kaldırınız." Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Bülent Çetinkaya ise Kırım Kongo kenesi sözünün ağır olduğunu, ulaşımla ilgili ana gider kaleminin akaryakıt olduğunu, bunda ÖTV ile ilgili düzenleme yapılması halinde belediyelerin rahatlayacağını kaydetti.

Hizmet yok ama zam var
AK Partili Bilal Doğan da, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı zamlarla vatandaşları bir kez daha mağdur ettiğini dile getirdi. Başkan Kocaoğlu'nu sert sözlerle eleştiren Doğan, seçimlerin hemen ardından gelen yüzde 5'lik zam ve son iki yılda yapılan 4 ayrı zamla su fiyatlarının toplamda yüzde 30 oranında arttığını belirtti. İzmir'de İZSU'nun hizmet yapmadığını ifade eden Doğan, "Olmayan hizmete karşılık olarak zam yapılıyor. İşe yaramayan ve yapılamayan yatırımların zararları halkın sırtına mı yükleyeceksiniz" dedi. Ankara, İstanbul ve Balıkesir Büyükşehirlerin geçtiğimiz yıl suda indirim kararı aldığını da hatırlatan Doğan, "İzmirlilerin üst üste gelen bu zamlara ve iflasa sürüklenen belediyeye cevabı önümüzdeki yerel seçimlerde sandıkta vereceği gün gibi ortadadır" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zam üstüne zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN