Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç bağış üç can

Cemil, Sevgül ve Zeynep... Canlı vericileri olmadığı için yaşama umutlarını kaybetmişlerdi, birer hafta arayla yapılan nakille yeniden doğdular. Buluşan bu üçlü, isimsiz kahramanlarına minnettar

Giriş Tarihi: 14.7.2018
Üç bağış üç can
İZMİR Kent Hastanesi'nde tedavi gören Eskişehirli Cemil Sevinç (54), Manisalı Sevgül Akın (48) ve İzmirli Zeynep Topdaş'a (47) birer hafta arayla bağış karaciğer çıktı. Nakil yapılmasının ardından taburcu edilen ve poliklinik kontrolünde buluşan üç hasta, organları bağışlanan kişiler ve onların yüce gönüllü aileleri sayesinde hayata tutunduklarını belirtip, "Bu bağışlarla yeniden doğduk" sözleriyle duygularını dile getirdi. Eskişehir'de yaşayan 3 çocuk babası emekli Cemil Sevinç'e, Hepatit B'ye bağlı karaciğer yetmezliği tanısı koyuldu, sağlığına kavuşması için nakil olması gerektiği söylendi. İzmir Kent Hastanesi'ne başvuran Sevinç'in canlı vericiden nakil umutları birkaç gün içinde tükendi. Ailesinden hiçbir uygun verici bulunamayan Sevinç'in adı kadavradan organ bekleme listesine yazıldı. Üç yılı kontrollerle geçiren Sevinç'in sağlık durumu günden güne kötüleşti. Geçen mayıs ayında varis kanamaları başlayan Sevinç için acil organ çağrısı yapıldı. Bir ay olmadan şans Sevinç'in yüzüne güldü. 3 Haziran'da yapılan kutsal bağışla Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığında oluşan ekip, beyin ölümü gerçekleşen ve adı açıklanmayan kişinin karaciğerini Sevinç'e nakletti.

YAŞAMA TUTUNDU
Sevinç gibi canlı donörü bulunmayan bir başka hasta ise Manisalı 48 yaşındaki Sevgül Akın oldu. Henüz 13 yaşındayken, kardeşlerini kaybettiği Wilson sirozu tanısı konulan Akın, 30 yıl bu hastalıkla yaşadı. Mart 2017'de nakil kararı verilen Akın da aynı hastaneye başvurarak kadavra listesine yazıldı. Her geçen gün umudunu biraz daha yitirerek bir yılı aşkın bir süre bekleyen Akın, 8 Haziran'da yapılan organ bağışıyla yeniden yaşama tutundu. Doç. Dr. Kılıç başkanlığındaki ekip Akın'ın karaciğer nakli operasyonunu da gerçekleştirdi.

KADAVRAYA YAZILDI
Haziran ayının uğurlu geldiği üçüncü hasta ise 4 çocuk annesi 47 yaşındaki Zeynep Topdaş oldu. İzmir'de yaşayan Ispartalı Topdaş'a 4 yıl önce hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu tanısı konuldu, nakil için İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Kadavra listesine adı yazılan Topdaş'ın durumu kötüleşince adı acil çağrı listesine alındı. Ailesinden, can aşısı olmak isteyen gönüllü adaylar çıkmasına karşın hiçbiri nakil için uygun bulunmayan Topdaş, diğer kader arkadaşlarından daha şanslı çıktı. Acil çağrının üzerinden 20 gün geçmeden bağış yapıldı ve Topdaş'a 17 Haziran günü yine Doç. Dr. Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından nakil gerçekleştirildi.

DUYGU YÜKLÜ SÖZLER
İsimlerini bile bilmedikleri insanların bağışlanan karaciğerleriyle ikinci hayata başlayan üç hasta taburcu edilmelerinin ardından poliklinik kontrolünde buluştu, duygularını dile getirdi. Karaciğer nakli ile yaşama tutunan hastalardan Cemil Sevinç, "Bağış yapanlardan da doktorlarımızdan da Allah razı olsun. O bağışlar olmasa ne olacağımız belli değildi. Ben şimdi o kişiyi bedenimde yaşatıyorum, Allah ailesine sabırlar versin" dedi. Sevgül Akın ise, "Ölümün eşiğindeydim, son anda Allah yardım etti. Benim yaşamam bir mucize. Annem babam yaşlı insanlar, bu hastalıktan evlatlarını kaybetmişlerdi, benim de ölümümü bekliyorlardı. Şimdi ise hayata yeniden geldim diye seviniyorlar. Bir isimsiz kahraman sayesinde yeniden doğdum, nur içinde yatsın" diye konuştu. Hayatının sonu geldi diye düşünürken bağış organla yeniden hayat bulan Zeynep Topdaş da, "Bu bağış sayesinde hayattayım. Bağışı yapanlardan Allah bin kere razı olsun. Benim için hayat bitmişti, hiçbir şeyden zevk almıyordum, tek bir hayalim bile kalmamıştı. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Acılı aileye başsağlığı, sabırlar diliyorum. Minnettarlığımızı anlatacak söz yok" diyerek duygularını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç bağış üç can
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN