Türkiye'nin en iyi haber sitesi

112 motorize yağmur çamur dinlemiyor

Sağlık Bakanlığı’nın acil durumlarda yoğun trafiği aşmak için görev yapan 112 motorize ekibi olaylara hızır gibi yetişiyor. ’de görev alan toplam 7 ekip, hastaları hayata bağlıyor

Giriş Tarihi: 9.11.2018
112 motorize yağmur çamur dinlemiyor
Sağlık Bakanlığı'nın 2009 yılında hayata geçirdiği proje kapsamında göreve başlayan 112 motorize ekipleri, özelikle acil durumlarda adeta hızır gibi yetişiyor. 112 Komuta Merkezinden yönlendirilen motorize kahramanlar, dar sokakları ve yoğun trafiği aşıyor; yağmur, çamur, soğuk hava demeden dakikalar içerisinde olay yerine ulaşarak vatandaşların hayatlarını kurtarıyor.

STANDARTLARIN ÜZERINDE
Günde 8-12 saat arasında çalışan motorize ekipler; özelikle; trafiğe yoğun alanlar, araç trafiğine kapalı bölgeler ve turistik bölgelerde görev yapıyor. Normal bir ambulans da olması gereken tüm ekipmanlara sahip olan motorize ekiplerin, bu özelliğiyle son yıllarda Avrupa standartlarını bile geçtiği belirtiliyor. Türkiye'de şu anda 60 adet motorize 112 ekibinin bulunduğu ifade edilirken, İzmir'deki görevli toplam 7 motorize ekibi de anında müdahalelerle hastaları hayata bağlıyor. Zamanla yarışarak vakaya ulaştıklarında ilk müdahaleyi yapan motorize ekipler, daha sonrada ambulans aracı ile hastanın sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştiriyor. Motorize ekipler, zaman zaman ilginç anlarla da karşılaşıyor. Vatandaşları bazıları 112 ekibini polis sanıp emniyet kemerini bağlıyor, bazıları da sağlık personellerine motora binemeyeceğini söylüyor. sürücüleren kendilerini polis zannettiklerini belirten doktor Vural Akçay, "Motorlu araçlarımızda bir ambulansta olması gereken tüm ekipmanların aynısı mevcut. Bu ekipmanlar ile her türlü vakaya müdahale etme imkanına sahibiz" dedi. İzmir 112 motorize ekibinde görevli Paramedik Halil Gölcük ise, "Avrupa standartlarının üstünde hizmet veriyoruz. Tepe lambamız ve sirenlerimiz olmasına rağmen yüksek sesle müzik dinlenmesi gibi sebeplerle bizlere yol vermiyorlar. Amacımız, hasta ve yaralıya en kısa sürede ulaşıp müdahale etmek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
112 motorize yağmur çamur dinlemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN