Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ikinci vatanları

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yükseköğrenim için ’e gelen yabancı öğrenciler, kısa sürede kente uyum sağladı. Gönüllü kültür elçisi olan öğrenciler, İzmir’i ülkelerinde tanıtıyor

Giriş Tarihi: 8.12.2018
İzmir ikinci vatanları
Dünyanın çeşitli ülkelerinden yükseköğrenim için İzmir'deki üniversiteleri tercih eden yabancı öğrenciler, adeta ikinci vatanları haline gelen Türkiye'nin gönüllü tanıtım elçisi oldu. Kimi tatil için geldikleri kentten etkilenerek kimi doğu-batı sentezi bir kültüre sahip olduğu için kimi ise kendini rahat ve özgür hissedebilmek için Türkiye'de eğitim almayı seçti. Kısa sürede kentle kaynaşan yabancı öğrenciler, zamanla kendilerini İzmirli olarak görmeye başladı. Portekiz'den Tanzanya'ya, Nijerya'dan Pakistan'a çok farklı coğrafyalardan gelen yabancı öğrenciler, Türk insanının yardımsever ve misafirperver yapısıyla farklı kültürlerden gelen öğrencilere kucak açtığını ifade ediyor.

DOĞU-BATI SENTEZİ
Yaşar Üniversitesi'nde okumak için 3 yıl önce Fas'tan İzmir'e gelen Yusuf el-Hassan, Türk insanının kendisine olan yaklaşımının çok sıcak olduğunu dile getirdi. Yaklaşık 2 yıl önce yaz tatilini geçirmek için geldiği İzmir'den çok etkilendiğini belirten İranlı Roozbeh Qorbanian ise endüstri mühendisliği alanında doktora yapmak için İzmir'e yerleştiğini, Türk insanının misafirperverliğine hayran kaldığını ifade etti. Portekiz'den gelen Cristiana Pessoa, Türkiye'de yaşam ve eğitim almanın Avrupa'nın pek çok ülkesine göre çok daha elverişli olduğunu ifade etti. Slovakya'dan İzmir'e gelen Terezka Vlcek, Türk kültürüne hayran kaldığını aktardı. Türkiye'ye kendini daha rahat ve özgür hissedebilmek için geldiğini belirten Türkmenistanlı Dovrangeldi Ovlyagulyyev, "Türk insanını çok seviyorum. Tüm yurttaşlarımı Türkiye'de eğitim almaya davet ediyorum" dedi. Venezuelalı Humberto Jose Cabeza Barreto ise, "İzmir insanı çok yardımcı ve güler yüzlü. Herkes bana yardımcı oluyor" diye konuştu. Nijeryalı Lawal Oyewale, Türkiye'yi doğubatı sentezi bir kültüre sahip olduğu için tercih ettiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir ikinci vatanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN