Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 yıldır plan bekliyorlar

Karabağlar’da kamulaştırmasız yol yapan Büyükşehir, mahkemeyi hiçe sayıp arsa sahiplerine tazminatı ödemedi. 7 yıl önce bölgenin imar planları da iptal edilince vatandaşlar mağdur oldu

Giriş Tarihi: 29.3.2019
7 yıldır plan bekliyorlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlarda vatandaşa ait 8 bin metrekarelik arsanın 2 bin metrekaresine kamulaştırmadan el atarak yol yaptı. Arsa sahiplerinin 2009 yılında İzmir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davada mahkeme, Büyükşehir Belediyesini tazminat ödemeye mahkum etti. Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararlarını hiçe sayarak aradan geçen 1 yıllık süreçte arsa sahiplerine ödeme yapmadı. Yargılama süreci devam ederken İzmir 3. İdare Mahkemesi de, içinde dava konusu taşınmazında yer aldığı bölgenin imar planlarını iptal etti. Durum böyle olunca söz konusu alan imarsız kaldı. Aradan geçen 7 yıllık süreçte Karabağlar Belediyesi, mahkemenin iptal ettiği imar planlarının yerine yeni plan yapmayınca hak sahibi vatandaşlar mağdur oldu.

'HAK IHLALI VAR'
Mülk sahipleri adına açıklama yapan Avukat Kemal Turan, yaşananlardan Büyükşehir ve Karabağlar Belediyeleri'ni sorumlu tuttu. Yargılama sürecinde her iki belediyenin de söz konusu yolu 'Ben yapmadım' diyerek dava sürecinin 9 yıl uzamasına neden olduğunu belirten Turan, "Bu ağır insan hakkı ihlali artık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir. Karabağlar Belediyesi'nin bir an önce yeni 1000 ölçekli uygulama imar planlarını yapması gerekiyor. İdare Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Belediye, mahkemenin iptal ettiği planların yerine 90 gün içinde yeni imar planı yapıp yürürlüğe koyması gerekirken aradan 7 yıl gibi bir süre geçmiştir. İdare mahkemesinin kararı hiçe sayılmıştır. Yani her iki belediye de elbirliği ile vatandaşın mülkiyet hakkını ortadan kaldırmışlardır. Çöp toplamak nasıl belediye hizmetiyse plan yapmakta belediye hizmetidir" dedi. Hak sahiplerinden Münire Demirciefe, "Dedemizden kalan bu yer için neredeyse 20 senedir hukuk mücadelesi veriyoruz. Buranın her yıl aile olarak 20 bin lira vergisini veriyoruz. Bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz" diye konuştu. Mukaddes Çelik ise, "Bugüne kadar bir sonuç alamadık. Artık çözülmesini istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 yıldır plan bekliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN