Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyer’in vaadi hüsranla bitti

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, 4 Mart’taki toplantıda ‘toplu ulaşımı 1 kuruş yapacağım’ vaadinde bulundu. Ağız değiştiren Soyer, meclise yüzde 50 indirim önergesi sundu

Giriş Tarihi: 17.4.2019
Soyer’in vaadi hüsranla bitti
CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, başkanlık koltuğuna oturalı henüz 16 gün geçmiş olmasına rağmen verdiği sözleri unuttu. Soyer, seçim kampanyası kapsamında 4 Mart'ta Mövenpick Otel'de düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soyer, göreve gelmesi halinde otobüs, metro, vapur ve tramvaydan oluşan toplu ulaşım araçlarında sabah 06.00-07.00 ile akşam 19.00- 20.00 saatleri arasında emekçileri 1 kuruşa taşımayı planladıklarını söyledi. Soyer, aynı toplantıda emekçilerin öngörülen fiyattan taşınabilmesi için büyükşehir belediyesinin toplu ulaşımı sübvanse etmesi gerektiğini hatırlatarak "Ama bunu başaracağız" dedi. Soyer'in açıklamaları yazılı ve görsel basının yanı sıra o süreçte sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

SÖZÜNÜ TUTMADI
Geçtiğimiz hafta mazbatasını alarak izmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Tunç Soyer, geçtiğimiz pazartesi günü ilk Büyükşehir Belediye Meclis toplantısına katıldı. Toplantıya başkanlık eden Soyer, meclise yeni dönemde sabah 06.00 - 07.00 ile akşam 19.00 - 20.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarında vatandaşların yüzde 50 indirimli taşınmasına ilişkin önerge sundu. Soyer'in meclise sunduğu önerge, oy birliği ile plan bütçe komisyonuna sevk edildi. Soyer'in seçim öncesi 1 kuruş vaadini unutup ulaşımda yüzde 50 indirime gitme kararı alması tepkileri de beraberinde getirdi.

TEKLIF OYLANACAK
Gazetemizi arayan çok sayıda İzmirli, Soyer'in o süreçte yazılı ve görsel basına da yansıyan vaadini hatırlatarak "Hani ulaşım 1 kuruş olacaktı" diyerek tepki gösterdi. Toplu ulaşım ücretlerinde yüzde 50 indirim öngören önerge muhtemelen 17 Mart Çarşamba günü (Bugün) saat 18.00'da başlayacak olan belediye meclis toplantısında meclis gündemine taşınacak. Plan bütçe komisyonunun hazırladığı rapor son anda bir değişiklik olmaz ise belediye meclisinde oylanıp kabul edilecek. Valilik onayının ardından yeni tarife nisan sonu mayıs başında yürürlüğe girecek. Eğer önerge Soyer'in teklif ettiği şekliyle meclisten geçerse sabah saat 06.00 - 07.00 saatleri ile akşam 19.00 - 20.00 saatleri arasında yürürlükteki tarifeye göre tam 3 liradan 1 lira 50 kuruşa, öğrenci 1 lira 80 kuruştan 90 kuruşa, öğretmen biniş ücreti ise 2 lira 50 kuruştan 1 lira 25 kuruşa düşmüş olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyer’in vaadi hüsranla bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN