Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Azra’nın iki kahramanı

’de tedavi gören 2 yaşındaki Azra Sağır’a, 6 aylıkken babası ’dan, 22 aylıkken de dayısı ’den (29) karaciğer dokusu nakli yapıldı. Baba Sağır: O bizim her şeyimiz

Giriş Tarihi: 14.7.2019
Minik Azra’nın iki kahramanı

Giresun'da yaşayan Sabriye (27) ile Veli Sağır (43), 16 Mayıs 2017'de kızları Azra'nın dünyaya gelmesiyle büyük mutluluk yaşadı. Ancak anne Sağır, Azra daha 6 günlükken dışkısının renginin normal olmadığını fark edip şüphelendi. Çift, soluğu devlet hastanesinin acil servisinde aldı. Sarılık başlayan bebeğin safra kanallarının olmama ihtimali bulunduğunu belirten doktoru, Azra'yı Trabzon'a sevk etti. Burada yapılan tetkikler sonucu Azra'ya 'bilier atrezi' (doğuştan safra yolları yokluğu) tanısı koyuldu. 35 günlükken safra yolu açılması için Kasai ameliyatı yapılan Azra'nın, ancak karaciğer nakliyle sağlığına kavuşabileceği belirtildi. Sağır çifti, nakil için işlerini güçlerini bırakıp, İzmir'deki Kent Hastanesi'ne geldi. Burada yapılan tetkikler sonucu baba Sağır'ın uygun verici olduğu saptandı, nakil 15 Kasım 2017 tarihinde Doç. Dr. Murat Kılıç, Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov ve Opr. Dr. Zaza Iakobadze'den oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi.

IKINCI ŞOK
Azra babası Veli Sağır'dan nakledilen karaciğer dokusuyla yeni bir hayata başladı. Çift, Giresun- İzmir arasında mekik dokumamak için İzmir'de ev tutup, burada yaşamaya başladı. Azra nakilden sonra hızla iyileşip büyümeye başladı. Her şey iyi giderken Azra bebek yeniden sararmaya başladı. Vücudun organı reddettiği ortaya çıktı ve tekrar başa dönüldü. İkinci nakil için dayı Enes Ünlü gönüllü oldu. Bu nakil de ilkinden 16 ay sonra aynı ekip tarafından 22 Mart 2019'da gerçekleştirildi. Azra için ikinci kez yeni bir hayatın kapıları açıldı. Yürümeye başlayan Azra, sevimliliğiyle, büyüklere taş çıkartan mücadelesiyle, Karaciğer Nakli Kliniği'nin sevgilisi haline geldi. Kızının 16 ay arayla iki kez karaciğer dokusu nakli ameliyatı geçirdiğini belirten Veli Sağır, "Donör olabileceğim belli olduğunda tansiyon sorunum çıkmış, diyet yaparak 90 kilodan 75 kiloya inerek ameliyat masasına yatmıştım. Her şey çok güzel gidiyor derken, kendimizi tekrar nakil sürecinde bulduk. Kayınbiraderim kızımın kahramanı oldu, sayesinde yeni bir hayata başladı. Hem ona, hem doktorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Azra iyileşti, artık evimize dönüyoruz. Dünya bir yana, Azra bir yana. Bu iki yılda çektiğimiz tüm sıkıntıların, çilelerin kutsal olduğunu gördük. Sonuç iyi olunca hepsini unuttuk, gitti" diye konuştu. Dayı Enes Ünlü, ilk nakilde de Azra için gönüllü olduğunu belirterek, "Azra bizim her şeyimiz. Ona canımız feda. Tek isteğim Azra'nın sağlıkla büyümesi" dedi. 2 yıllık ömrüne iki organ nakli sığdıran Azra'nın durumuyla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Yılmaz, "Azra zor günleri geride bıraktı. Azra ve onun gibi bebeklerimizin sağlıkla büyüdüğünü görmek en büyük mutluluk kaynağımız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Azra’nın iki kahramanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN