Türkiye'nin en iyi haber sitesi

koçanı ile suyu temizlediler

Manisalı öğrenciler, Gediz’deki kirliliği koçanı ile temizleyecek. Yüzde 95 başarı sağlayan öğrenciler Paraguay’daki bilim fuarında ’yi temsil edecek

Giriş Tarihi: 17.7.2019
Mısır koçanı ile suyu temizlediler

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 11.sınıf öğrencileri Yiğit Efe Turhan ve Azra Duru Alkış, Fen Bilgisi Öğretmeni Selman Ülker ile hazırladıkları projeleriyle küresel su kirliliği sorununa çözüm getirdi. Manisa'nın ortasından geçen Gediz Nehri'nin kirliliğinden ilham alan öğrenciler, projelerinde daha önce dünya üzerinde hiç denenmemiş ve ülkemizde organik atık olan mısır koçanlarını kullandı. İlk olarak mısır koçanlarını küçülten öğrenciler, daha sonra mısır koçanlarını laboratuvar koşullarında aktif karbona dönüştürdü. Oluşturulan aktif karbonu farklı derişimlerdeki metilen mavisi çözeltileriyle karıştıran öğrenciler, UV-VIS spektrofotometre cihazı yardımıyla aktif karbonun adsorbans değerlerini ölçtü. Yapılan ölçümlerin sonucunda mısır koçanından elde edilen aktif karbonun sulardaki boyar maddeleri tutma özelliğinin olduğu belirlenmesinin yanı sıra, projenin sudaki kirliliği de yüzde 95 önlendiği bilimsel olarak kanıtlandı. Öğrenciler 'Mısır koçanından elde edilen aktif karbonun sulardaki boyar madde giderimin de kullanılabilirliği ve farklı ortamların adsorpsiyona etkisi projesi' ile 2020 yılında Paraguay'da düzenlenecek olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı.

BIR YILLIK ÇALIŞMA
Hazırladıkları proje ile akarsulardaki boyar maddeleri doğal yollarla en uygun maliyetle temizlenmesinin mümkün olduğunu dile getiren BİLSEM Fen Bilgisi Öğretmeni Selman Ülker, "Projeyi 1 yıllık çalışmanın ardından tamamladık. Burada üstün yetenekli öğrencilerle çeşitli projeler, etkinlikler ve deneyler yapıyoruz. Öğrencilerimle birlikte Gediz nehrinde kirliliği azaltmaya yönelik bir çalışma başlattık. Umarım güzel sonuçlarla döneriz ve dünyadaki su kirliliği için bir farkındalık oluşturabiliriz" diye konuştu. Öğrencilerden Yiğit Efe Turhan, proje ile yüzde 95 başarı sağladıklarını belirterek, "Bu projemizi geliştirirken kirli olan Gediz Nehri'mizden ilham aldık. Yüzde 95 bizim beklediğimizden yukarıda bir rakam oldu" dedi. Öğrencilerden Azra Duru Alkış ise "Projede büyük bir sorun ele alınır ve biz bu soruna nasıl çözüm bulacağımız konuşulur. Bizim büyük problemimiz Gediz oldu. Nasıl çözüm bulacağımızı da aktif karbon yöntemiyle bulduk. Daha sonra bunu geliştirerek biz kendi projemizi yaptık ve çeşitli yarışmalara katıldık. Bundan önceki yarışmalarımızda da bazı başarılar elde ettik ama bizim asıl başarımız OKSEF bilimsel proje yarışması sonucu oldu. Bu yarışmanın sonucunda da biz Güney Amerika'ya gidiyoruz. Paraguay'a gitmeye hak kazandık. İlk bunu duyurduklarında çok sevinmiş ve inanamamıştık. Çok gurur verici" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır koçanı ile suyu temizlediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN