Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üzümde 200 milyon dolarlık hedefi

’da erkenci yaş üzüm çeşidi olan ‘’ üzüm hasadı başladı. İşçiler ilk makası vurarak üzümleri kesti. tarihi itibariyle de ilk başlamış olacak

Giriş Tarihi: 20.7.2019
Üzümde 200 milyon dolarlık ihracat hedefi

Üzümün başkenti Manisa'da önemli bir ihracat potansiyeline sahip olan 'Superior Seedless' üzüm çeşidinde hasat başladı. Ticaret Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü'nden alınan izinle ilk ihracatta 20 Temmuz tarihinde başlayacak. Rekoltenin bu sene yüksek olması bekleniyor. 2018 yılında 122 milyon dolarlık yaş üzüm ihracatı yapılırken, bu yıl hedef 200 milyon dolarlık ihracata ulaşmak. Kesimine başlanan Superior Seedless' üzüm çeşidi ihracatta Sultani çekirdeksiz üzümden sonra 3.sırada yer alıyor. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne bağlı işçiler, hasadın başlamasıyla birlikte üzümlere ilk makası vurdu.

REKOLTE YÜKSEK
Yaş üzümde hasadın başladığını ifade eden Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, "Üzüm hasadı erkenci yörelerimize göre 1 hafta 10 gün önceden aslında iç piyasaya başlamıştı. Ticaret Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü bünyesinde Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün içinde bulunduğu heyet her yıl olduğu gibi bu yıl da ihracat ve hasat tarihlerini belirledi, yurt dışına çıkışla ilgili. Erken ilk olarak izin verilen üzüm 'Superior Seedless' erkenci üzüm çeşididir. Hasat tarihi olarak 19 Temmuz, ihracat tarihi ise 20 Temmuz'dan itibaren gümrük kapıları açılacak ve ilk ürünlerimiz inşallah yurt dışına ihracat edilecektir" dedi. Geçen yıl rekoltenin düşük olmasıyla yaş üzüm ihracatının düşük olduğunu söyleyen Ünal, bu yıl rekoltenin de fazla olmasıyla birlikte 200 milyon dolarlık bir ihracat beklediklerini kaydetti. Ünal, 2018 yılında 122 milyon dolarlık yaş üzüm ihracatının gerçekleştiğini belirterek, 2017 yılında ise bu rakamın 197 milyon dolar olduğunu açıkladı. Ünal, "İnşallah bu değerler gerçekleşir de üreticilerimiz bir yıl boyunca yaptıkları emeğinin karşılığını alabilirler diye umut ediyoruz. Rekoltenin mevcut salkım sayılarımız ve doğuşlar geçen yıla oranla daha iyi olacak diye umut ediyoruz" dedi. Yaş üzüm ihracatının ağırlıklı olarak Rusya ve çevresindeki ülkelere ihraç edildiğini aktaran Ünal, geri kalanının ise Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerine gittiğini vurguladı. Ünal, kuru üzümde ise en büyük pazarın Avrupa Birliği olduğunu ve ortalama 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Ünal, ufakta olsa Çin ve Güney Kore gibi ülkelere de üzüm ihraç ettiklerini kaydetti. Üzümü yaş ve kuru olarak ayırmak gerektiğini belirten Ünal, "Yaş üzümün pazarı çok farklı, kuru üzümdeki pazarımız çok farklı bir pazardır. Yaş üzüm olarak baktığımız zaman Uzakdoğu ülkelerinden talepler, çeşitler çok farklıdır. İri taneli çeşitler üzerine çalışıyorlar. Biz oralara sofralık üzüm olarak girmek istersek onların ihtiyaçları doğrultusunda çeşitlere ve ürünlere yönelmek zorundayız kısmen" diyerek sözlerini tamamladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üzümde 200 milyon dolarlık ihracat hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN