Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihe ‘Biriz’ bırakacak

Henüz 9 yaşındayken hobi olarak başladığı rüzgâr sörfünde, kendini geliştirerek Türk Milli Takımı’na kadar yükselen Ekonomi Üniversitesi öğrencisi CAVIT BIRIZ, nisan ayındaki kota yarışmasına iddialı hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 10.10.2019
Tarihe ‘Biriz’ bırakacak
Cavit Biriz, 10 ülkenin katılımıyla İtalya'da yapılacak Olimpiyat Kota Yarışması'nda, daha önce geride bıraktığı ve dünya sıralamasında önünde olduğu rakiplerini yeniden geçerse olimpiyatlarda ülkemizi temsil ederek tarihe geçecek. Nisan ayındaki kota yarışmasında iddialı olduğunu belirten Biriz, "Ülkem adına yarışmak için sabırsızlanıyorum. Kota yarışmasında başarılı olarak, olimpiyatlarında yer alacağım" dedi. Küçüklüğünden beri su sporlarına ilgi duyan ve deniz tutkunu olan Cavit Biriz (21), ailesinin de yönlendirmesiyle 9 yaşında rüzgar sörfü ile ilgilenmeye başladı.

MADALYALARA AMBARGO KOYDU
EN iyi antrenörlerden ders alan Biriz'in yeteneği kısa sürede fark edildi. Türkiye genelinde elde ettiği başarılarla dikkat çeken Biriz, 2012 yılında Türk Milli Takımı'na seçildi. Milli sporcu olduktan sonra da başarısını sürdüren Biriz, 2015 ve 2016 yılında gençler kategorisinde, ardından 3 yıl boyunca da genel kategoride üst üste birincilik elde etti. Ulaşılması zor bir seri yakalayan Biriz, 12 yıldır aralıksız sürdürdüğü rüzgar sörfünde, olimpiyatlara katılarak hedefine ulaşmak istiyor. Sporla birlikte akademik yaşamını da sürdüren Biriz, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Bölümü'nde eğitim görüyor.

DAHA ÖNCE GEÇTİM, YİNE GEÇECEĞİM
BIRIZ, "Yarışmada sizlere belirli bir parkur veriliyor. Yarışa, herkes aynı zamanda başlıyor ve belirlenen rotayı ilk bitiren de birinci oluyor. Çok çalışarak emek vererek bugünlere geldim. Son 3 yıldır, genel kategoride Türkiye birinciliğim var. Bunlar da elbette elde etmesi zor, çok önemli başarılar. Şimdi ise sıra olimpiyatlara geldi. 2020 yılında Japonya'da yapılacak olimpiyatlarda olma düşüncesi bile beni heyecanlandırıyor. İtalya'nın Cenova şehrinde yapılacak kota yarışmasında karşıma çıkacak rakiplerimi daha önce geçtim, İnanıyorum ki yine geçeceğim" ifadelerini kullandı.

HEDEFİMİ YAKALAMAK ÜZEREYİM
İEÜ'DEKI akademisyenlerin de kendisine gereken desteği sağladığını dile getiren Biriz, "Çocukken, bir gün bana olimpiyatlara bu kadar yaklaşacağımı söyleseler, belki de inanmazdım. Ancak şimdi hedefime ulaşmak üzereyim. Kendimi güçlü hissediyorum, kararlıyım. İnşallah her şey yolunda gider ve başarıya ulaşırım. Yarışmaya kadar elimden geleni yapacağım, en iyi şekilde hazırlanmaya devam edeceğim. Daha önce rakiplerimin hepsini geçtim ama bu durum bende rehavet oluşturmaz. İnşallah olimpiyatlarda yer alarak derece elde edeceğim ve madalyayı üniversiteme getireceğim" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe ‘Biriz’ bırakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN