Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile hayata dört elle tutundu

İzmirli doğuştan işitme ve konuşma engelli Ümit Uygun, dansla hayata tutundu. Uygun, “Duymak veya duymamak benim için önemli değil. Hissetmem yeterli. etmeyi her şeyden çok seviyorum” dedi

Giriş Tarihi: 3.12.2019
Dans ile hayata dört elle tutundu
İZMIR'IN Bornova ilçesinde yaşayan, doğuştan işitme ve konuşma engelli Ümit Uygun'un (30) dans yeteneği, lise yıllarında öğretmeni tarafından fark edildi. Duymadığı halde müzik eşliğinde hareketler yapan Uygun, dans ile hayata tutundu. Kemalpaşa'da tekstil atölyesinde çalışan Ümit Uygun, tercüman Elvan Uçan aracılığıyla duygularını anlattı. Uygun, "Müziği duymuyorum ama hissedebiliyorum. Dans figürlerini de bu şekilde yapıyorum. Bana göre işitme engelli biri ya da duyan insan, hiç fark etmez. Önemli olan hissetmek" dedi.

'FARKIMIZ YOK'
Amacının bütün işitme engellilerin dans edebileceğini göstermek olduğunu belirten Uygun, dans etmeyi çok sevdiğini, çok çalıştığını ve emek verdiğini anlattı. Dans etmenin kendisi için tutku olduğunu ve bundan vazgeçmeyeceğini belirten Ümit Uygun, "Okulda öğretmenim benim dans yeteneğimi fark ettiğinde 'Sen işitme engelli olarak nasıl dans edebiliyorsun' demiş ve duruma şaşırmıştı. Öncesinde farkında olmadığım ama sonra benim için de yaşama sevinci, hayata tutunma nedeni olan dansa sıkı sıkıya sarıldım. Dans ettikçe dansı daha çok sevdim. Ben aslında bir işitme engelli ile duyan biri arasında fark olmadığını tekrar tekrar göstermeye çalışıyorum. Duyan, konuşabilen veya konuşamayan, duymayan hiç fark etmez. Bence herkes dans etmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dans ile hayata dört elle tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN