Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DANIŞ-MEM ile velilere kolaylık

’de öğrenciler uzaktan eğitime başlarken, İl Müdürlüğü de DANIŞ-MEM projesi ile velilere rehberlik hizmeti veriyor. Ömer Yahşi, “Ekibimiz bir tık uzağınızda” diyor

Giriş Tarihi: 25.3.2020 ABONE OL
DANIŞ-MEM ile velilere kolaylık
Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde başlatılan uzaktan eğitim, İzmir'deki öğrenciler için keyifli bir hale geldi. Bazı öğrenciler okula gider gibi okul formalarını giyinirken, bazı öğrenciler ise EBA TV'deki dersleri sunan öğretmenleri ile konuşmaya çalıştı. Anne ve babalar ise, çocuklarının kendisini okul ortamında hissetmesi adına her türlü fedakârlığı yaptı. Bu süreçte İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri de çevrimiçi rehberlik projesi DANIŞ-MEM ile, öğrenci ve velilerin sorularını içtenlikle yanıtlamaya devam etti. İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu süreçte öğrenci ve velilere yönelik rehberlik hizmetlerini online olarak sürdürmeye devam edeceklerini söyledi. Müdürlük bünyesinde başlatılan ve Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen DANIŞ-MEM uygulamasına dikkat çeken Yahşi, "DANIŞMEM tüm dünyanın yaşadığı bu zor günlerde değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimizin yanında. Kendinizi her zamankinden kaygılı hissediyorsanız, evinizde ders çalışmak için gereken gücü kendinizde hissedemiyorsanız bizlere yazabilir, psikolojik danışmanlık ve rehberlik desteği alabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda DANIŞMEM online rehberlik hizmetimiz yanınızda. İzmirarge. meb.gov.tr/danismem/ web adresimizde uzman psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimiz, sosyal uzaklaşma döneminde yaşanabilecek sorunlarınız için sizlerin yanında" dedi.

ÖĞRENCILERE TAVSIYE
Yüz yüze etkileşimlerin sınırlı olabileceğini ifade eden Yahşi, "Ancak yakınlarınızla telefon görüşmeleri, görüntülü sohbet ve sosyal medya kaynaklarıyla iletişim kurabilirsiniz. Kendinizi üzgün veya endişeli hissediyorsanız bu duygularınızı benzer durumda olan yakınlarınızla paylaşın. Fiziksel olarak herhangi bir sorununuz yoksa evde egzersiz yapın, yeterince uyuyun ve olabildiğince sağlıklı beslenin" diye konuştu.

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞMA
Proje kapsamında en çok ihtiyaç duyulan konu başlıkları belirlenerek alanında uzman akademisyenler tarafından çevrimiçi eğitimler düzenlediklerini ifade eden Yahşi, şöyle devam etti: "Ayrıca; anne/babaların, çocuklarıyla etkili, doğru ve çözüm odaklı bir iletişim içerisinde onların beklenti ve ihtiyaçlarını bilerek sorunlarına pedagojik çözüm yolu bulabilecekleri; 0-18 yaş döneminde yaşanabilecek sorunların önüne geçerek hem ruhen hem de akademik yönden sağlıklı ve başarılı bireyler yetiştirmelerini sağlayacak adımın atılmasında işbirliği sağlandı. DANIŞ-MEM projesi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Ekibi tarafından hazırlanmış olması, Milli Eğitim Bakanlığının web altyapısının kullanılması ve tamamen gönüllü olarak hizmet veren danışmanların projeye dâhil olması sayesinde hiçbir kalemde masraf oluşmadı. Mevcut problem durumunun sadece ilimizde değil Türkiye genelinde yaşandığı düşünüldüğünde, danışmem projesinin yaygınlaştırılarak kullanılması önem arz etmektedir."

ARKADAŞINA GÖNDER
DANIŞ-MEM ile velilere kolaylık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA