Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlılarda solunum sıkıntısı varsa dikkat

Uzmanlar, yaşlılarda Covid-19’un en önemli belirtisinin solunum sıkıntısı olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Işık, “Solunum şikayeti olan sağlık merkezine başvurmalı” dedi

Giriş Tarihi: 25.3.2020 ABONE OL
Yaşlılarda solunum sıkıntısı varsa dikkat
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını, en çok yaşlıları tehdit ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ( DEÜ) Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı ve Geriatrik Bilimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, geriatri hastalarında yeni tip koronovirüsündiğer enfeksiyonlardaki gibi tipik olmayan bulgularla seyredebileceğini ve ateşten çok solunum sorunlarıyla kendini göstereceğini belirtti. Pandeminin özellikle 65 yaş üstü geriatrik olguları taşıyanlar ve kronik hastalığı bulunanlarda daha şiddetli seyrettiğini belirten Işık, "İlerleyen yaşla birlikte patojenlere karşı bağışıklık sistemindeki gerileme nedeniyle, geriatrik olgularda enfeksiyon hastalıkları daha sık görülmekte ve bu hastalıklar gençlere göre daha şiddetli seyredebilmektedir. Bu konuda göz önünde bulundurulması gereken, geriatrik olgularda bu hastalıklar tipik bulgular olmadan ortaya çıkabilmektedir" dedi.

'KONTROL EDİLMELİ'
Geriatrik olgularda yeni tip koronovirüsün daha farklı bulgularla seyrettiğini vurgulayan Işık, "Vücut sıcaklığının 38 derecenin üstünde olması şeklinde tanımlanan ateş, ancak akut enfeksiyonun erken döneminde yaşlıların yarısından azında bu değerlere çıkabilmektedir. Hatta enfeksiyonun erken döneminde yaşlıların vücut ısısı gençlerden biraz daha düşük olabilmektedir. Yaşlılarda ateş değerlendirilirken tekrarlayan oral ya da kulak vücut ısısının 37.3 derece ve üzeri olması ya da bazal vücut ısısından 1.1 derece fazla artış olması şeklinde değerlendirilmesi daha gerçekçi olacaktır. Acil servise 38 derecenin üstünde ateşle başvuran her yaşlının sıklıkla ciddi enfeksiyonu olduğu kabul edilebilir" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlılarda solunum sıkıntısı varsa dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA