Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den ayıba sac perde

CHP’li Soyer’in, Kültürpark’taki yıktığı gazinolar için ‘Aslına uygun restore ediyoruz’ açıklaması beş aydır lafta kaldı. Sadece harabeye dönen yapıları görülmemesi için saç perde ile kapatıldı

Giriş Tarihi: 22.5.2020 ABONE OL
Büyükşehir’den ayıba sac perde
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı kasım ayında mahkeme kararı ile içlerinde Ada ve Göl Gazinosu gibi İzmir ve Türkiye'nin kültür, sanat geçmişinde önemli bir yere sahip Kültürpark'taki eğlence mekanlarının işletmecilerini önce tahliye etti, ardından da tarihi mekanları balyozlarla yıkıp öylece bıraktı. Bir zamanlar Zeki Müren, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses gibi birçok ünlünün sahne aldığı gazinolar ilgisizlik yüzünden kısa sürede tinercilerin uğrak yeri haline dönüştü. Egeli SABAH, Kültürpark'ta yaşanan tarih katliamını ve sonrasında ortaya çıkan içler acısı durumu tek tek fotoğraflayıp manşetine taşıdı. Başta İzmir'i Sevenler Platformu olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Kültürpark'ta yaşananlara isyan etti. Çığ gibi büyüyen tepkiler üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 13 Ocak'ta yazılı bir açıklama yaparak Ada ve Göl Gazinolarının aslına uygun olarak restorasyonuna başlayacaklarını duyursa da aradan geçen 5 aylık süreçte hiçbir çalışma yapılmadı.

SÖZLER TUTULSUN
Büyükşehir Belediyesi tarihi yapıların rölövelerinin çıkarılıp restorasyon projelerinin hazırlanması için ihaleye çıkmak yerine çareyi bir döneme tanıklık eden ve balyoz darbeleri ile adeta harabeye dönüştürülen tarihi yapıların çevresini yüksekliği 4 metreyi bulan dev saç perdelerle kapatmakta buldu. Yaşananlara tepki gösteren İzmir'i Sevenler Platformu ile aynı zamanda İzmir Atatürk Ormanını ve Kültürparkı Koruma Derneği Başkanlığı görevlerini yürüten Sancar Maruflu, "Bir döneme tanıklık eden gazinoları yıkarak büyük bir ayıba imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de bu ayıbını gazinolardan arta kalan harabe yapıların önüne saç perde çekerek örtmeye çalışıyor" dedi. Gazino işletmecilerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkeme kararı ile geçtiğimiz yıl kasım ayında tahliye edildiğini hatırlatan Maruflu, "O dönemde de yaşananlara büyük tepki göstermiştik. Kültürpark'ta ortaya çıkan mezbeleliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını, İzmir'in ve Türkiye'nin eğlence hayatına damga vuran Ada, Göl ve Golf Gazinosu gibi tarihi mekanların aslına uygun olarak restore edilmesi gerektiğini üstüne basa basa her platformda söylemiştik. Bugün yine sözümüzün arkasındayız. Büyükşehir'in 'Kültürparktaki gazinoların aslına uygun olarak restorasyonuna başlıyoruz' açıklamasının üzerinden neredeyse 5 ay geçti. Tamam, bir takım beklenmeyen olaylar tabiki oldu ama bunlar mazeret değil. Aradan geçen koskoca 5 aylık dönemde bu yapıların aslına uygun şekilde restore edilebilmesi için hiçbir çalışma yapılmadı. Dernek ve üyeler olarak Büyükşehir'den İzmirlilere verdiği sözleri yerine getirmesini, Kültürpark'taki ayıbın bir an önce ortadan kaldırılıp rölöve ve restorasyon çalışmalarının başlatılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

ÇALIŞMA YAPILMALI
Yıkılan gazinoların aslına uygun olarak restore edilebilmesi için Büyükşehir'in öncelikle ciddi bir arşiv çalışması yapıp geçmiş dönemlere ait fotoğraflardan yararlanarak söz konusu yapıların rölövesini çıkartması gerektiğini hatırlatan Maruflu, şöyle devam etti: "Eğer Büyükşehir Belediyesi bu işi ihale ederek dışarıya yaptırmayacaksa kendi bünyesinde barındırdığı değerli mimar, mühendislerle çözmelidir. Bunu yaparken de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden, kentin kanaat önderlerinden de yararlanması gerekir. Bugün geldiğimiz noktada maalesef bunların hiçbirisinin yapılmadığını görüyoruz. Gerçekten üzüntü verici. Oysa ki zaman çok değerli. Gün, laf değil icraat üretme zamanı."

ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den ayıba sac perde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA