Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpek böcekçiliğine kadın eli değecek

Ödemiş’te bir araya gelen 14 kadın, ipek böcekçiliği yetiştiriciliğine başladı. İl Tarım Müdürü Özen, “Ödemiş, ipek böcekçiliğinin önemli merkezi olacak” dedi

Giriş Tarihi: 22.5.2020 ABONE OL
İpek böcekçiliğine kadın eli değecek
İzmir'in Ödemiş ilçesinde 14 kadın, ipek böceklerinden elde ettikleri kozaları satarak ev ekonomisine katkı sunacak. Kendilerine tahsis edilen binada tüm günlerini ipek böceklerine ayıran kadınlar, bir zamanlar bu alanda önemli merkez olan şehrin yeniden eski günlerine dönmesine öncülük ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ödemiş Kaymakamlığı ve Ödemiş Belediyesi iş birliğinde kadınların ipek böcekçiliğine yönelmeleri için yaklaşık 9 ay önce çalışma başlatıldı. Hazırlanan projeyle gönüllü 14 kadın, bir dönem ipek böcekçiliğinde önemli üretim merkezlerinden olan Ödemiş'in yeniden eski günlerine dönmesi için adeta ellerini taşın altına koydu. Verilen eğitimlerin ardından 2 katlı bir bina koza üretimi için kadınlara tahsis edildi. Kozabirlik'ten gelen böcekleri dut yapraklarıyla besleyen kadınlar, tüm mesailerini bu işe ayırmaya başladı. Önceden genellikle hayvancılık yapan eşlerine yardım eden kadınlar, şimdi ipek böceği ile para kazanmasını da öğrendi. Yakın zamanda ilk kozalarını toplayacak kadınlar, ilerleyen yıllarda buradan topladıkları kozaları ürüne çevirerek satmayı da planlıyor.

PROJE EYLÜL'DE BAŞLADI
İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, özellikle kadın çiftçiler üzerinden sektöre yeni dallar eklemeye başladıklarını söyledi. Ödemiş'teki ipek böcekçiliği projesine eylülde başladıklarını belirten Özen, "Daha önce ciddi anlamda bir potansiyele sahip olan ipek böcekçiliğini kadınlarımız elinden yeniden canlandırmak istiyoruz. Kurslarımızı bütün bölgelerde yapıyoruz ama sonucunda heyecanlı bir tablo ortaya çıktığı zaman çok mutlu oluyoruz. Ödemiş'i Türkiye'nin önemli ipek böcekçiliği merkezlerinden biri yapmayı hedefliyoruz" dedi. Üreticilerden Nazmiye Aynalı ise dut yapraklarını erkeklerin getirdiğini, diğer tüm işleri kendilerinin yaptığını ifade etti. İlk hasadı çok kısa süre içinde yapacaklarını belirten Aynalı, bundan dolayı da çok heyecanlı olduklarını söyledi. Daha önce herhangi bir iş yapmadıklarını vurgulayan Aynalı, "Kadınların kendi parasını kazanması kadar güzel bir şey yok. O yüzden 14 kişinin buradan ekmek yemesi çok güzel bir duygu. Devletimize teşekkür ediyorum" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
İpek böcekçiliğine kadın eli değecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA