Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koronavirüsü yenen çift plazma bağışladı

İzmirli Çınar çifti, koronavirüse yakalandı. Tedavileri evde gerçekleşen Ercan ve çifti, sağlığına kavuştuktan sonra ilk iş olarak plazma bağışı yaptı

Giriş Tarihi: 23.5.2020 ABONE OL
Koronavirüsü yenen çift plazma bağışladı
İzmir'in Bornova ilçesinde yaşayan Ercan (31) ve Didem Çınar (28), 4 yıl önce hayatını birleştirdi. Akaryakıt istasyonu işletmeciliği yapan Ercan Çınar, bir ay önce halsizlik ve baş ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Kovid-19 teşhisi konulan Ercan Çınar, evinde karantinaya alındı, tetkiklerde eşi Didem'in de aynı hastalığa yakalandığı belirlendi. Tedavilerine evde devam edilen çiftin son 2 testi negatif çıktı. Çınar çifti, birlikte aldıkları karar sonrası hemen Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü'ne başvurarak plazma başvurusu yaptı. Gerekli sürenin geçmesinin ardından Türk Kızılaya davet edilen çift, immün plazma tedavisi için kan verdi.

'ÇOK ETKİLENDİM'
Ercan Çınar, "Hastanenin bahçesinde bir çadır vardı. Orada doktorların mücadelesine şahit oldum. Yoğun bakımda tedavi olmak için getirilen hastaları ve yakınlarını gördüm. O manzaradan çok etkilendim. Normalde iğne olmaktan çok korkarım ama iyileşmem durumunda bağışçı olmam gerektiğini anladım. Bir kişiye umut olacağımı bildiğim için o korku hiç aklıma gelmedi. "Eşine de Kovid-19 teşhisi konulduğunda çok üzüldüğünü ifade eden Çınar, zor süreci ise birbirlerine moral vererek atlattıklarını belirtti. Çınar, "Kovid-19 sürecini eşimle beraber yaşadık. Sağlığımıza kavuşmamızın ardından beraber plazma bağışı yapmak için başvurduk. Yoğun bakımda tedavi gören hastalara şifa olacağımız için çok mutluyuz" dedi. Televizyonda immün plazma tedavisi uygulanan bir hastanın sağlığına kavuştuğunu izlediğini anlatan Didem Çınar, "Haberde izlediğim immün plazma tedavisi beni çok etkilediği için hemen bağış başvurusunda bulunduk. Bir hayat kurtarmaya vesile olduğumuz için çok sevinçliyiz" diye konuştu. Türk Kızılay İzmir Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Burak Yurdakul da nisandan bu yana kent genelinde Kovid- 19 hastalığını geçiren 97 kişiden 194 ünite immün plazma bağışı aldıklarını kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronavirüsü yenen çift plazma bağışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA