Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapanan yol 50 bin kişiyi mağdur etti

’li , yeni yaptığı yolu DEÜ Kampüsü’nden geçirdi. Belediye, yeni yol açılmadan eski yoldaki araziyi sattı. Bölgede başlayan inşaat nedeniyle mevcut yol, araç trafiğine kapandı

Giriş Tarihi: 28.6.2020 ABONE OL
Kapanan yol 50 bin kişiyi mağdur etti

İzmir'de 500 bin nüfusuyla kentin en büyük ilçesi olan CHP'li Buca Belediyesi, imar uygulamasında yaptığı büyük sorumsuzluk nedeniyle vatandaşları mağdur etti. Belediye, Adatepe Mahallesi'nde yer alan ve 200 yıllık geçmişi bulunan '24 Sokak' bir ay önce trafiğe kapandı. İmar uygulamasının ardından yolun güzergahı değişti ve bitişikte duvarı bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi'nin bahçesinden geçirildi. Ardından da ihdas uygulaması ile yolun ortasındaki arazi vatandaşa satıldı. Vatandaş da yolun ortasında bulunan satın aldığı arazide bir ay önce inşaata başlayınca 200 yıllık yol trafiğe kapandı. Bina inşaatı hızla devam ederken, uzun zamandır kullanılan ve en işlek caddelerden biri olan 24. sokağın trafiğe kapatılması büyük şaşkınlık yarattı. Sokağın giriş ve çıkışlarında herhangi bir uyarı levhası yer almazken, bu duruma mağdur olan vatandaşlar ve AK Partili meclis üyeleri tepki gösterdi. Buca Belediyesi yetkilileri ise yeni yol için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvuru yapıldığını söyledi.

'SORUMSUZLUK'
İzmir Büyükşehir ve Buca Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi İsa Nezir, "24. Sokak yaklaşık 200 yıldır Buca'da kullanılan bir yol. Buca Belediyesi'nin imar uygulaması ile yeni yol DEÜ'nün bahçesinden geçiyor. Ancak duvarı yıkıp yeni yolu yapmadan, ihdas uygulaması ile mevcut kullanılan yoldaki arsayı ihdas ile vatandaşa sattı. Önce yolu yapıp ihdas yapması gerekiyordu. Ancak belediyenin burada büyük bir sorumsuzluğu var. Önce yolu sattı, sonra da yeni yolu açmak için üniversitenin sit alanında yer alan tarihi Buca Köşkü'nün duvarını yıkabilmek için koruma kuruluna başvuru yapıldı. Bu süreçte vatandaş mağdur edildi" dedi. Buca Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi İzzet Pilgir, "İnşaata ruhsat vermeden önce 50 bin kişiyi ilgilendiren ve 8 mahalleyi birleştiren yolun yeni güzergahını açsalardı, kimse mağdur olmayacaktı. 50 bin kişinin ortak kullandığı yol beceriksizlik ve sorumsuzluk yüzünde kapandı. CHP Buca'ya derman mı olmaya geldi, yoksa Bucalı hemşerilerimize dert mi olmaya geldi. Aynı bu yol gibi çeşitli mahallelerinde aynı sıkıntılar var. İnşaat ruhsatlarını verip mevcut yolları kapatıyorlar. Önce yeni yollar açılsın, sonra inşaat ruhsatını versinler" dedi. Market sahibi 35 yaşındaki Aytaç Özçoban, "Buca'nın en sık kullanılan yollarından biri kapandı. Binlerce kişi mağdur oldu" diye konuştu. 42 yaşındaki Kenan Alçiçek, "Nasıl böyle bir hata yapıldı aklım almıyor" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kapanan yol 50 bin kişiyi mağdur etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA