Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngilizce İlahiyat bölümü açılıyor

Giriş Tarihi: 29.7.2009 ABONE OL
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bir ilke imza attı ve "İngilizce İlahiyat" bölümü açtı. İlahiyat derslerinin İngilizce verileceği bölüm için gayrimüslim öğrencilere öncelik verilecek. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Nesimi Yazıcı, "Bütün dersler, iletişim, her şey İngilizce olacak" dedi.

YÖK'TEN ONAY
"İngilizce İlahiyat" için, YÖK ve Ankara Üniversitesi ekseninde teknik işlemler bitirildi. YÖK 'bölümle' ilgili onayını 3 Temmuz tarihinde verdi. 2010-2011 döneminde 25-30 arasında öğrenciyle dersler başlayacak. Bölümün, yüzde 80'nin yabancı öğrenciden oluşması hedeflendi. Özellikle Afrikalı öğrencilere öncelik tanınması planlanıyor.

İNGİLİZCE HAZIRLIK
İngilizce ilahiyat derslerini veren hocaların çok iyi derecede İngilizce bilmesi esas alınıyor. Bu nedenle gerekli olursa yabancı hocalardan da yararlanılacak. Bölüme girmek isteyenler ÖSS sınavına girecek. Birinci yıl İngilizce hazırlık okuyacaklar. 4 ya da 5 yıl içerisinde çok iyi İngilizce ilahiyatçılar mezun dolacak. Bölüm için şimdiden tepeden tırnağa hazırlık yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı da "İngilizce İlahiyat" bölümü için büyük destek verdi. Öğrenciler namazdan hadislere, İslam tarihinden, İslam musikisi ve halifelere kadar her şeyi İngilizce okuyacak. İslam ve diğer dinlerle ilgili tüm ayrıntıların dışında, öğrenciler arasındaki iletişim de İngilizce olacak.

KAYNAK DİL ARAPÇA
İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesimi Yazıcı SABAH'a yaptığı açıklamada, "Afrika'nın her tarafından öğrenci bekliyoruz. İlahiyat kendi içimizde bir oluşum olarak kalmayacak, Kaynak dil Arapçadır. Bu daha güçlü biçimde öğrenilecek. Namaz ve namazın nasıl kılınacağı tabii ki İngilizce olacak. Ama bu İngilizce namaz anlamına gelmez" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
İngilizce İlahiyat bölümü açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA