Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SBS sonuçları açıklandı

Giriş Tarihi: 8.7.2010 10:38 Güncelleme Tarihi: 8.7.2010 13:53
Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.

* SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Adaylar, sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) ''http://www.meb.gov.tr'' ile ''http://oges.meb.gov.tr'' internet adreslerinden öğrenebilecek. Sınav sonucuyla birlikte SBS'nin de katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) da duyuruluyor.

ADAYLAR YARINDAN İTİBAREN TERCİH BAŞVURUSU YAPABİLECEK
Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre adayların tercih başvurusu yarından itibaren alınacak.

Sınavı kazanan adaylar tercih işlemlerini tamamladıktan sonra herhangi bir ilköğretim okulundan tercih başvurusu yapabilecekler. Tercih işlemlerine ilişkin kılavuz, MEB'in http://oges.meb.gov.tr adresli internet sitesinde yayımlanacak.

Yerleştirme sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle bu yıldan itibaren adaylardan ikinci kez tercih alınacak, ayrıca yedek liste uygulaması yapılacak.

MEB'den yapılan açıklamaya göre, sınavı kazanan adayların 1. yerleştirme tercih başvuruları yarından itibaren 20 Temmuza kadar alınacak. Adaylar en fazla 12 tercih başvurusunda bulunabilecek.
1. yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2010 tarihinde açıklanacak. Sonuçlara göre kayıtlar 26 Temmuz-4 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılacak. Bu kayıtlar sonrası boş kalan kontenjanlar 4 Ağustos 2010'da ilan edilecek.

Bu yıl yerleştirme sisteminde, okullarda kayıtlar sonrasında boş kalan kontenjanların sayısını en aza indirmek ve daha fazla sayıda öğrencinin bu okullara yerleşmesini sağlamak amacıyla ikinci tercih ve yedek liste uygulaması getirildi.

2. yerleştirme için tercih başvuruları 5–11 Ağustos 2010 tarihleri arasında alınacak. Bu dönemde öğrenciler, en fazla 6 okul tercihinde bulunabilecek ve yeni bir yerleştirme gerçekleştirilecek.
2. yerleştirme sonuçları, 16 Ağustos 2010 tarihinde ilan edilecek. Bu ilanda öğrencinin asil olarak girmeye hak kazandığı okulla birlikte, yedek olarak kazandığı okul da yer alacak.

KAYIT ŞART
Öğrencilerin 2. yerleştirme döneminde, daha önce kayıt hakkı kazanarak kayıt yaptırdıkları okullarının dışında herhangi bir okula kayıt hakkı kazanmış olmaları halinde, önceki okullarındaki kayıtları silineceğinden mutlaka yeni kayıt hakkı kazandıkları okula kayıtlarını yaptırmaları gerekecek. Aksi takdirde her iki okuldaki haklarını kaybetmiş olacaklar.

Yeni düzenleme ile bir öğrencinin herhangi bir okulu asil listeden kazanmasının yanı sıra aynı tercih listesinden başka bir okulu yedek olarak kazanması da mümkün olabilecek. Öğrenciler, yedek listesinde yer aldıkları okuldaki kayıt sırasını, ''e-okul'' ve ''www.meb.gov.tr'' internet adresinden takip edebilecek.

ÖĞRENCİLERİN TATİLLERİ AKSAMAYACAK

Bakanlık, yaz sezonunda olunması sebebiyle velilerin ve öğrencilerin tatil programlarının aksamaması için yeni bir uygulama başlattı. Buna göre, adayların okul kayıtları dışında, tercih başvuruları ve benzeri işlemleri herhangi bir ilköğretim okulundan yapılabilecek.

BİRİNCİ Antalya'DAN
SBS sonuçlarına göre Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, 500 tam Ortaöğretime Yerleştirme Puanı alarak birinci oldu.

SBS'DE ÜÇ YIL ÜST ÜSTE TÜM SORULARI DOĞRU YAPTI
SBS sonuçlarına göre 500 tam Ortaöğretime Yerleştirme Puanı alarak birinci olan Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, 6 ve 7'nci sınıflarda girdiği Seviye Belirleme Sınavları'nda da tüm soruları doğru yanıtlamıştı.

Başarılı öğrenci, 6'ncı sınıfta girdiği SBS'de 4 öğrenci; 7'nci sınıfta girdiği SBS'de ise 17 öğrenci ile birlikte tüm soruları doğru yanıtlamış, her iki sınavda da 500 tam puan almayı başarmıştı.

"'DÜZENLİ VE PLANLI ÇALIŞTIM"
Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) son üç yılın sınav ve okul başarı puanlarına göre 500 tam puan alarak birinci olan Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, başarıyı planlı ve düzenli çalışarak yakaladığını bildirdi. Babasıyla birlikte Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'ı ziyaret eden Mustafa Kurucu, AA muhabirine, başarısının sırlarını anlattı.

Kurucu, şunları söyledi: ''Düzenli ve planlı çalıştım. İlk dönemde kendimi fazla yormadım ama ikinci dönemde daha çok gayret ettim. Düzenli olarak kitap okudum. Özellikle dünya klasiklerini okudum. Gerektiğinde oyunumu oynadım, gerektiğinde dersimi çalıştım. Bu bana başarıyı getirdi.''

Babası Osman Kurucu'nun Titreyengöl mevkisindeki bir otelde kasap olarak çalıştığını, annesi Günay Kurucu'nun ise ev kadını olduğunu belirten Mustafa Kurucu, öncelikle Antalya Amatör Küme'de mücadele eden Manavgat Belediyespor, ardından Antalyaspor, üçüncü sırada da Fenerbahçe'yi tuttuğunu söyledi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÜLAY
Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da AA muhabirine, 4 yıldır eğitimde Antalya'nın başarısını yükseltmek için proje bazlı çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Çocuklarımız ve öğretmenlerimiz bizi mahcup etmediler. Neticede Antalya emeğinin karşılığını almaya başladı'' dedi.

SBS 3'ÜNCÜSÜ GÖLBAŞI: ''DOĞRU KAYNAKLARDAN ÇALIŞTIM, ZAMANIMI İYİ DEĞERLENDİRDİM''
Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) Türkiye 3'üncüsü olan Umutcan Gölbaşı, ''Doğru kaynaklardan çalıştım, zamanımı iyi değerlendirdim'' dedi.

Bodrum'un Göltürkbükü beldesinde tatilini geçiren İstanbul Çekmeköy'deki Özel Alev İlköğretim Okulu öğrencisi 14 yaşındaki Umutcan Gölbaşı, SBS üçüncüsü olduğunu Bodrum'daki Özel Hasan Tahsin Merter Koleji'nde öğrendi.

Umutcan Gölbaşı, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sınava çok planlı çalıştığını ifade ederek, ''Sınavdan önce gerektiği kadar soru çözdüm. Doğru zamanda, doğru soruları çözdüm. Doğru kaynaklardan çalıştım, zamanımı iyi değerlendirdim'' dedi.

''5 YAŞINDA OKUMA YAZMAYI ÖĞRENDİ''
Gölbaşı'nın babası 112 Acil Servis Doktoru Gökten Gölbaşı ve annesi Jeoloji Mühendisi Hüsne Gölbaşı da çocuklarının başarılarından büyük mutluluk duyduklarını söylediler. Sınav sonucunu beklerken büyük heyecan yaşadıklarını belirten Hüsne Gölbaşı, oğlunun çok planlı ve düzenli çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

''Umutcan sınava farklı kaynaklardan hazırlandı. Zaten çok zeki bir çocuktu. 5 yaşında okuma yazmayı öğrendi. 5-6 yaşlarında 4 işlem yapabiliyordu. O zaman herkes çok şaşırmıştı. Oğlumuz devlet okulu olan Çerkezköy Sanayiciler İlköğretim Okulunda 5. sınıfa kadar okudu. 54 kişilik sınıfta okuyordu. Umutcan, Robert Koleji veya Galatasaray Lisesine gitmek istiyor.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SBS sonuçları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN