yerine 'Alan Sınavı' geliyor!..

Öğretmenlere yönelik "Yeterlilik Sınavı"nı ÖSYM değil, Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Sınav, soruları öğretmenlerin eğitim aldığı alanlardan olacak

Giriş Tarihi: 22.9.2010
Kopya skandalının yaşandığı son Kamu Personeli Seçme Sınavı () sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı () öğretmen alımında yeni yöntem için düğmeye bastı. açıldıktan sonra yasa değişikliği ile hayata geçirilmesi planlanan yeni projeye göre, her öğretmen adayı sadece kendi alanından sınava alınacak. Öğretmen alımlarındaki 'Yeterlilik sınavı'nı ÖSYM değil, MEB yapacak. Bakanlığın yapacağı sınav KPSS gibi tüm derslerde değil, adayların lisans eğitimi aldığı alanda olacak. Örneğin resim öğretmenliği için resim alanında, matematik öğretmenliği için matematik alanında olmak üzere 84 alanda sınav yapılacak.

ALTYAPISI GELİŞTİRİLECEK

Türkçe öğretmeni olmak isteyen bir aday, bu alanda lisans eğitimini tamamladıktan sonra gireceği 'Yeterlilik Sınavı'nda, matematik, fizik sorularını çözmek zorunda kalmayacak. Sadece Türkçe soruları ile yeterliliği ölçülecek. Bu sınavları hazırlamak için halen açık lise sınavlarını yapan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün (EĞİTEK) altyapısı geliştirilecek. EĞİ- TEK'e yeni kadro ve teknoloji takviyesi yapılacak. Öğretmen adaylarının gireceği son KPSS, iptal edilen Eğitim Bilimleri sınavı olacak. Böylece, KPSS ile yapılacak son atama en erken aralık ayında yapılacak. Bu sınavı da MEB'in yapması görüşü ağırlık kazandı. ÖSYM'nin önceki gün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a bu yönde görüş bildirdiği öğrenildi. Adı 'Öğretmenlik Yeterlilik Sınavı' olarak planlanan sınavın ilkinin ise 2011 yılında yapılması planlanıyor. KPSS sınavına girecek olan adaylardan harç alınmayacağı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KPSS yerine 'Alan Sınavı' geliyor!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN