Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteler gözünü dünyaya dikmeli

"Sınavların kaldırılması, 4 bin olan dershane sayısını 8 bine çıkarır. Öğrenciye 'Meslek lisesine git' diyemezsiniz. Liseyi bitirir ondan sonra bir meslek edinmek için gerekli kurumlara gider"

Giriş Tarihi: 22.12.2010 ABONE OL
Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, "Afrika'da ,Ortadoğu'da ve Balkanlar'da binlerce öğrenci okumak için bekliyor. Devlet firmalara destek olduğu gibi bize de destek olsun. Üniversitelerimizi yabancı öğrenci ile dolduralım" dedi. Hacettepe, Bahçeşehir üniversitelerinin ve Uğur Dershaneleri'nin Prag'da düzenlediği ve eğitimde sınavların yerinin tartışıldığı 3 günlük sempozyumda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel "Eğitim en önemli ihraç kalemidir. Vakıf üniversitelerinin yurtdışından öğrenci getirmelerini teşvik edici düzenlemeler yapılması gerekiyor. Yurtdışından gelecek öğrencilerin tercihlerinde ülkemiz üniversitelerini seçmelerine imkan sağlamak üzere üniversitelerimizi tanıtıcı doküman ve kataloglar hazırlansın, üniversitelerimizin yurtdışındaki eğitim fuarlarına katılımları teşvik edilsin. Firmalar ürün tanıtımları için yurtdışı fuarlarına gittiklerinde bu konuda devletten yardım alıyorlar. Eğitim kurumları da bu kapsama alınmalı" diye konuştu.

SINAVLAR DEVAM EDECEK

Dershane sektörünün de dünya döndükçe olacağını söyleyen Yücel, "Düz liseler kapatılıyor. Öğrenci ya meslek lisesine ya da Anadolu lisesine gidecek. Bu durum dershane sektörünün daha da genişlemesine neden olur. Toplantıda konuşan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal, sınavların yararlı olduğunu, sağlıklı bir sınav sisteminin öğrenme eksikliklerinin neler olduğunu göstereceğini, eğitimcilerin kendilerini tanımasına fırsat vereceğini söyledi.

ÜNİVERSİTELER KENDİ ÖĞRENCİLERİNİ SEÇMELİ

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın sözleriyle ilgili olarak da üniversitelerin kendi kontenjanlarını belirleyemediklerini bu nedenle boşluklar kaldığını söyleyen Yücel, "Şimdi de sokakta öğrenci arayan üniversiteler var. Ancak üniversite kendisine gelen öğrenciyi seçmeli. Seçimsiz bir yükseköğretim politikası düşünülemez" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteler gözünü dünyaya dikmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA