Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolejlere yeni bir müfredat geliyor

Özel okul yöneticilerinin Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına konular eklemek, zorunlu ve seçmeli derslerin sayılarının düzenlenmesi için yaptıkları başvuru bakanlık tarafından gündeme alındı

Giriş Tarihi: 23.2.2011 ABONE OL
Milli Eğitim Bakanlığı; kolejlerin, "Müfredat elimizi kolumuzu bağlıyor. Devlet okullarından farkımız kalmadı" yakınmalarını dikkate aldı. Talim Terbiye Kurulu, kolejlerin zorunlu ve seçmeli ders sayılarını ve fen derslerinde okutmak istedikleri konuları içeren dosyaları incelemeye aldı. Özel Öğretim Genel Müdürü Mehmet Küçük, kolejlerde okutulan sosyal bilgiler ve Türkçe derslerinde değişiklik yapmanın mümkün olmadığını ancak fizik, kimya , matematik, geometri ve biyoloji ders müfredatında değişiklik yapmanın mümkün olduğunu söyledi.

'BAŞARI ARTACAK'
Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, yıllardan beri dile getirdikleri konunun gündeme alınmasının özel okulların başarılarını artıracağını belirterek, "Biz dünya ile yarışmak istiyoruz. PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sınavlarında başarısız olmamızın altında öğrencilerimizin görmediği konuların bulunması yatıyor. Ayrıca okullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin büyük bir kısmı yurtdışında eğitim görüyor. Bazı konuları bizde görmedikleri için okudukları üniversitede zorlanıyorlar" açıklamasını yaptı. Zorunlu ve seçmeli ders konusunda okullarının zorluklarla karşılaştığını ifade eden Gülan, "Halen özel okulların payı yüzde ikilerde. Bu oranı yüzde 10'a çıkarırsak en az 100 bin öğretmene iş sahası açmış oluruz. Bakanlığın öğretmen alımında yaşadığı sıkıntı sona erer. Özel okulların başarısı sektöre yeni girişimleri hızlandırdı. Okan Üniversitesi İstanbul'daki Akfırat kampusunda, anaokulundan liseye kadar eğitim kurumları açıyor. Ayrıca Türkiye'nin önemli kentlerinde okullar kuruyor. Bu girişimleri Anadolu'da açılan okullar izliyor" dedi.

DEĞİŞİKLİK İSTEYEN OKULLAR
Müfredatın değişikliği, zorunlu ve seçmeli ders saatlerinin sayısı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuran okullar şunlar: Amerikan Robert Koleji, Saint Joseph Fransız Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Notre Dame de Sion, Georg Avusturya Lisesi, TED koleji, Eyüboğlu Koleji, Bilfen Koleji, Şişli Terakki Okulları, Işık Lisesi, Alman Lisesi ve Üsküdar Amerikan Koleji.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolejlere yeni bir müfredat geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN