Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS puanları üniversiteli yapacak

İlk aşamada barajı aşanları şimdi LYS bekliyor. LYS'ye katılamayacak olmak üniversiteli olmayacağınız anlamına gelmiyor. Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin programları başta olmak üzere YGS puanlarınızla üniversiteli olacaksınız

Giriş Tarihi: 1.4.2011

Geçtiğimiz pazar günü 1 milyon 692 bin 345 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nin (ÖSYS ) ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) katıldı. Geçen yıla göre bu yıl sınava giren gençlerin sayısı da yaklaşık 180 bin kişi arttı. Türkçe, temel matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 4 testten 160 soruyu 160 dakika boyunca yanıtlayan bu gençlerin tek hedefi vardı: Üniversiteli olmak. Kısaca YGS adıyla tanımladığınız bu sınava girmek bu gençler için üniversite kapısının açılmasının da ilk adımı oldu. Birçok genç YGS'de barajı aşıp haziran ayının son iki haftasında gerçekleştirilecek Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılamayacağını düşünerek, üniversiteli olma hayalinin sona erdiğini varsayıyor. Ancak unuttukları bir gerçek var; YGS puanları da onları üniversiteli yapacak. YGS'de barajı aşan gençlerin hem önlisans, açıköğretim hem de bazı lisans programlarına YGS puanları ile tercih yapabilme şansları bulunuyor. Ayrıca özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak programlara da YGS puanının yeterli olacağını unutmamak gerekiyor.

YGS NEDİR?
YGS geçen yıl değişen ve iki aşamalı toplam 6 oturumluk sınavlara dayanan yeni üniversiteye giriş sisteminin ilk aşama sınavını oluşturuyor. YGS-1 ve 2 Sayısal 1, YGS-3 ve 4 Sözel -1, YGS-5 ve 6 ise Eşit Ağırlık -1 yerine kullanılan puan türleri oldu. YGS puanlarıyla tercih yapılırken de işte bu puan türleri dikkate alınıyor.

YGS'DE BARAJLAR
YGS'de 6 puan türünde en az birinden 140 ve 180 puana ulaşan adaylar bu sınavın barajını da aşmış olacaklar. Puanları 140'ın altında olanların yerleştirme puanları (Y-YGS) hesaplanmayacak.

PUANLAR NE GETİRECEK?

140 ve 180 olmak üzere iki taban puanın çıkacağı YGS puanlarının ne haklar sağladığına gelince bunları şöyle sıralayabiliriz: YGS'de en az bir puan türünden 140.000- 179.999 arasında puan alanlar: Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılamayacaklar. Ancak meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarına tercih edebilecekler. LYS'lere katılamayacaklar. YGS puanlarından en az biri 180 ve üzerinde olanlar: Bu adayların iki hakkı bulunuyor. Bunlardan birincisi LYS'lere girecekler. İkincisi de hem meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını hem de YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

YGS KATKISI YÜZDE 40

YGS testlerinin daha sonra yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları sonucunda oluşacak puan türlerine oluşmasında DİL puanı hariç ağırlıklı katkısı yüzde 40 olacağını da unutmamak gerekiyor.

LYS başvuru tarihleri değişti
ÖSYM, YGS'nin ardından, üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS'nin başvuru tarihini değiştirdi. Daha önce 18-27 Nisan olarak duyurulan başvurular, 25-29 Nisan arasında yapılacak... 28 Mart'ta internet sitesinde, YGS: Sınavın Uygulanması' başlıklı bir açıklama yayımlayan ÖSYM, daha önce 18-27 Nisan olarak duyurduğu LYS'ye başvuruların 25-29 Nisan arasında yapılacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS puanları üniversiteli yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN