Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOBB ETÜ öğrencileri iş dünyasıyla temasta

775 firmayla eğitim sözleşmesi olan TOBB ETÜ'nün öğrencileri, Türkiye'nin en büyük firmalarında çalışarak iş hayatına hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 2.6.2011
2005'te öğretime başlayan Ankara'nın onuncu üniversitesi konumundaki TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), geleceği şekillendirmeye ve Türkiye'yi yönetmeye aday bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Üniversite, son yıllarda yüksek puanlı öğrencilerin tercihi haline gelerek ÖSYM verilerine göre Türkiye'nin ilk 10 üniversitesi arasına girdi. Türkiye'de ilk kez üniversite-sanayi işbirliği olan Ortak Eğitim Programı uygulamasını da hayata geçiren üniversite kontenjanının yarıya yakını burslu öğrencilerden oluşuyor. Ayrıca yaşam katkı payı ve başarıyı ödüllendirmesi de üniversiteye Türk eğitim sisteminde öncü rolü veriyor. Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olma yolunda ilerlerken Ankara'da aldığı Mesa Hastanesi'yle tıp fakültesinin de önü açılmış oldu. Halen 5 fakülte 18 bölümle hizmet veriyor. Üniversitenin 775 firmayla ortak eğitim sözleşmesi var. Sözleşmeden 1.650 öğrenci yararlanıyor. Türkiye'nin bütün illerinde faaliyette bulunan bu firmaların çoğunluğu üretim ve yönetim organizasyonunu tamamlamış büyük ölçekli firmalar. Bu kapsamda Koç, Sabancı, Zorlu, Borusan, Eczacıbaşı, Yapı Kredi Bankası, Kale, Ülker, Sanko, Siemens, Nurol, Dinçkök, Akfen, TAV, Coca-Cola, Deloitte, PwC, Toyota, Türk Telekom, Tofaş, Karsan gibi firma ve holdingler; TAI, Havelsan, Roketsan, FNSS gibi savunma sanayi kuruluşları, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, İktisadi Kalkınma Vakfı, DEİK, TİKA, RTÜK, TEPAV, Dış Politika Enstitüsü gibi kurumlarla ortak çalışma yapılıyor.

15 ÖĞRENCİYE BİR ÖĞRETİM ÜYESİ

YÖK'ün akademik yayına göre yaptığı değerlendirmelerinde TOBB ETÜ, ön sıralarda yer alma başarısını gösterdi. 2008 YÖK verilerine göre TOBB ETÜ'de öğretim üyesi başına düşen SCI, SSCI ve AHCI yayın sayısının 1.66 olduğu açıklandı. Öğretim elemanı başına 15 öğrenci düşüyor. TOBB ETÜ, 2010 yılı ÖSS sınavında ilk 100'e giren öğrenciler arasından 24'ünü aldı. Üniversitenin birçok bölümde öğrenci doluluk oranı yüzde 100 seviyesinde.

YÜZDE 39'U BURSLU

TOBB ETÜ yüzde 39'luk burs oranıyla vakıf üniversiteleri içinde en yüksek burslu kontenjana sahip ve bu oran her yıl artıyor. Ücretli öğrencilerden çok burslu öğrencilere ağırlık veriliyor. Kurucu TOBB, öğrencilerden gelir elde etmeye yönelik bir üniversiteden çok, başarılı öğrencilere iş formasyonlu teknik bir eğitim vermek amacında. Burslu programla okula yerleştirilen öğrencilerden öğrenim ücreti alınmadığı gibi, puan türündeki başarısına göre 2000 liraya kadar burs yardımı yapılıyor. Ayrıca akademik ortalaması 3.50 ve daha yüksek olan ve üniversite tarafından saptanmış kontenjanlara giren öğrenciler ise izleyen akademik yılda eğitim ücretinden muaf tutuluyor.

Öğrenciyken para kazanıyorlar
TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, "Öğrencilerimizi iş dünyasnın şartlarına alıştırıyoruz. Çalıştıkları kurumlardan ücret alıyorlar. Ortak Eğitim'de oldukları süre içinde, 5510 Sayılı Yasa'ya göre iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı üniversitemiz tarafından sigortalanıyor. Yani sigorta primlerini biz ödüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB ETÜ öğrencileri iş dünyasıyla temasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN