Okul çağındaki miniklere beslenme önerileri

Giriş Tarihi: 12.9.2011 10:16 Güncelleme Tarihi: 12.9.2011 10:16

2011-2012 eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala aktarlar, okul çağındaki miniklerin yeterli ve dengeli beslenmeleri konusunda önerilerde bulundu.

Sağlıklı gelişim için yeterli ve dengeli beslenmenin şart olduğunu söyleyen Aktar Ercan Yetkin, "Okul çağındaki beslenme alışkanlıkları, yetişkin dönemdeki beslenme alışkanlıklarının içeriğinin oluşmasında etkili oluyor. Çocukluk döneminde sağlıklı gelişmenin ön önemli şartlarından biri yeterli ve dengeli beslenmektir. 3 ana öğün ve 3 ara öğün gelenek haline getirilmelidir. Çocuklarda 7-14 yaş arası boy uzaması ve gelişimin en fazla olduğu dönemdir. Süt, ayran, balık, balık yağı, arı- sütü, keçi boynuzu, ceviz, ekinezya, dere otu, hurma, ginko biloba, ginseng, bal, polen gibi gıda takviyelerini tüketmelerini öneririm" dedi.

Yetkin, yeterli ve dengeli beslenmenin vazgeçilmez ilkelerinden birinin sabah kahvaltısı olduğunu vurguladı. Çocuklarda kahvaltı alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiğini ifade eden Yetkin, "Sağlıklı bir beslenmenin sağlanabilmesi için çocuğun kahvaltı konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Okul döneminde derse geç kalma korkusu ile kahvaltının ihmal edilmemesi gerek. Çocuğa çalışma, uyuma, yemek yeme, oynama gibi yapacağı bütün işlerde zaman ayarlama alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması, kahvaltı alışkanlığının yerleştirilmesi açısından faydalı olacaktır" diye konuştu.

Okul giden çocukların sağlıklı beslenmeleri için öneriler sunan Yetkin, şunları söyledi:

"Besinlerin çeşitliliğinin sağlanması, sağlıklı vücut ağırlığının korunması, nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesi, yağ ve şeker tüketiminin sınırlandırılması, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması lazım. Bilinçsiz beslenme, sağlıksız nesiller yetişmesine neden oluyor. Kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve osteoporoz gibi pek çok ciddi hastalığın temeli çocuklukta atılıyor. Bu nedenle çocuklarınız daha küçük yaşlardayken onlara düzenli beslenmeyi öğretin. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişim, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir. Bu uyarılara uymayan ailelerin çocuklarında dikkat ve konsantrasyon eksikliği görülme olasılığı daha fazladır. Çocuğunuza duyduğunuz sevgi ve saygıyı sözel ve davranışsal olarak ifade etmek, en önemlisi anne-baba olarak birbirinizle olan iletişiminize dikkat ederek iyi bir model olmak özgüvenli çocuk yetiştirmek konusunda size destek sağlayacaktır. Başarının sırı özgüvendir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul çağındaki miniklere beslenme önerileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN