Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzlerce mezundan efsanelere veda

Giriş Tarihi: 21.9.2011

İstanbul Erkek Lisesi'nin mezunları ve öğrencileri, onlarca yılda sayısız nesil yetiştiren müdür yardımcılarını düzenlenen törenle emekliliğe uğurladı

ABD'li yazar Ralph Ellison'ın "Eğitimin birincil amacı, nesiller arasında köprü kurmaktır" sözü, Cumhuriyet tarihinin en başarılı okullarından İstanbul Erkek Lisesi'nde (İEL) bir kez daha kanıtlandı. Her yeni öğretim yılını mezunlarla öğrencilerin birlikte seslendirdikleri okul marşıyla karşılayan lise, önceki gün 127 yıllık tarihinin en duygu dolu günlerinden birini yaşadı. Geçmişten bugüne "köprü kuran" yüzlerce mezun, hatıralarında halen yer tutan "hocaları" Atakan Alan, Necati Şolt ve Halil Parlak'ı uğurlamak için okula akın etti. Öğretmenlerin tarihi kapıda gözükmeleriyle birlikte, "Efsaneler Asla Unutulmaz" pankartı açıldı. 30 yıldan fazla İEL'de görev yapan Müdür Baş Yardımcısı Atakan Alan, konuşmasında "Okulunuza sahip çıkın" mesajı verdi. 20 yıldır öğrencilerine "karakterli" olmanın dersini veren Müdür Yardımcısı Necati Şolt, hayatında belki de ilk kez "Sizin karşınızda bu güçlü insanın inanın ayakları titriyor" itirafında bulunurken, Şolt'un yol arkadaşı Halil Parlak, "Unutmaya çalıştıkça hatırlanacaksınız" diye konuştu. Tören, yılın ilk ders ziliyle sona erse de, İEL mezunları, efsane hocalarını unutmayacaklarını herkese gösterdi. Diğer yandan devlet lisesi olan İEL'in Türkiye'nin göz bebeği olduğunu belirten mezunlar, okulun bu niteliğini kaybetmemesi için Galatasaray Lisesi gibi özel bir statüye kavuşturulması gerektiğine de dikkat çekti.

Adlarına yakışır bir tören

Törenin organizatörlerinden 2003 mezunu Emre Kurt, "Onlar sarı-siyahlı camianın çağdaş, ve demokratik ruhunun devamlılığını sağlayan kişilerdi. MEB'in rotasyon öngören bir yönetmeliği nedeniyle başka okullara gitmeleri gerekti. Onlarsa İEL'den kopmak yerine emekliliği tercih ettiler. İsimlerine yakışır bir veda töreni düzenledik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzlerce mezundan efsanelere veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN