Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ustasından girişimcilik dersi

Girişimciler için geliştirdiği 'Mikrokredi Projesi'yle Nobel ödülü alan Prof. Dr. Muhammed Yunus adına Okan Üniversitesi'nde bir eğitim merkezi açıldı. Yunus, burada öğrencilere girişimciliği ve finansal kaynak yöntemlerini anlatacak

Giriş Tarihi: 22.12.2011
Türkiye'de ilk kez girişimcilik derslerini başlatarak gençleri iş dünyasının duayen isimleriyle buluşturan Okan Üniversitesi, iş hayatında çözümler getirecek yetenekleri mezun etmeye aday bir okul. 'Eğitimde Türkiye'nin ilklerini gerçekleştireceğiz' sloganıyla hareket eden üniversite Muhammed Yunus Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi'nde geleceğin girişimcilerini yetiştirmek üzere program başlattı. Üstelik dersi ustasından Muhammed Yunus'tan dinleme imkânı sunarak. 2006'da 'mikrokredi' uygulamasıyla sosyal ve ekonomik gelişmelere katkılarından dolayı Nobel Barış Ödülü alan Muhammed Yunus, Okan Üniversitesi'nde vereceği derslerle de mikrofinans uygulaması ve sosyal girişimcilik konusunda öğrencilerin ufkunu açacak. Merkezin açılış törenine katılan Muhammed Yunus, kullanıcılarının yüzde 97'sini kadınların oluşturduğu mikrokredi sistemiyle, gelecek nesillerin işsizlik ve eğitimsizlik problemlerinden de kurtulacağını belirtti.

RUS KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI
Öğrenci sayısı bu yıl 9 bine ulaşan Okan Üniversitesi'nde İstanbul'un ilk Rus Kültür Merkezi açıldı. Üniversitedeki bu merkez sayesinde Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki kültürel bağların güçlendirmesi amaçlanıyor. Merkezde 800'ü aşkın Rusça kitaptan oluşan bir kütüphane de yer alıyor. Rusça dersleri de verilen okulda ayrıca Rus televizyonlarının izlenebildiği bir salon da bulunuyor.

Eğitimciler yetişecek
Okan Üniversitesi gelecek yıl Eğitim Fakültesi'ni devreye alacak. Rektör Prof. Dr. Şule Kut, "Bu yıl yeni bir fakültenin temellerini atıyoruz. Fakültemizin kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayınlandı. Modern Türkiye'nin eğitim neferleri arasına katılacak mezunlarımızın en iyi şekilde donatılması için şimdiden çalışmalara başladık" diye konuştu.

Girişimci gençlere mikrokredi sözü
Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baştanı Bekir Okan, Muhammed Yunus'un geliştirdiği 'mikrokredi' projesiyle, özellikle kadınları yoksulluktan kurtarmaya ve ekonomik yaşama katmaya çalıştığına vurgu yaparak, bu projenin Türkiye'de sağladığı başarılara dikkat çekti. Yaklaşık 175 ülkede uygulanan mikrokredi sistemi Türkiye'de Diyarbakır'da başladı. İlde 2003-08 arasında 10 bin kadın 36 milyon liralık kredi kullandı. Türkiye'nin en büyük atağını kriz döneminde yaptığını söyleyen Okan, "Mikrokredi uygulamasında girişimci gençlerimizi de unutmamak gerek. İmkânları olmayan, ama uygulanabilir fikirleri olan gençlerimizin de 'can suyu kredisine' ihtiyaçları olacak. Onların da bu kredi olanaklarından yararlanmasını düşünmeliyiz. Okan Üniversitesi olarak bizim de mikro kredi projesine katkımız, gençlerin katılımıyla gerçekleşecektir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ustasından girişimcilik dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN