YGS başvuruları için son gün

Giriş Tarihi: 13.1.2012 13:35 Güncelleme Tarihi: 13.1.2012 13:41

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular bugün sona eriyor.

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı olan YGS'ye başvurular bugün sona eriyor.

1 Nisan'da yapılacak YGS başvurularında son gün. Adayların başvuru sırasında çekilen fotoğrafı ile sınav günündeki kontrollerde görünümlerinin aynı olmasına dikkat etmeleri uyarısı yapıldı.

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular, bugün sona erecek. YGS, 1 Nisan Pazar günü yapılacak. Adaylar 2012-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna, ÖSYM'nin "http:// www.osym.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek. 2012-2013 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2012-ÖSYS'ye başvuracak.

Van'da öğrenim gören, ancak deprem nedeniyle öğretime devam edilemediği için diğer ortaöğretim kurumlarına nakledilen ve 2012-ÖSYS'ye başvurmak isteyen son sınıf öğrencileri öğrenime devam ettikleri ortaöğretim kurumunda başvurularını yapabilecek. Öğrenime devam ettikleri okullarının başvuru merkezi olmaması durumunda ise bu öğrenciler okul müdürlükleri tarafından en yakın başvuru merkezine yönlendirilecek.

35 TL yatırılacak

ÖSYS'ye 2011-2012 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açıköğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

Başvuru işlemini yaptıracak adayın, başvuru merkezine gelmeden önce başvuru ücretini yatırmış olması gerekiyor. Sınava yurtiçinden başvurmak isteyen adaylardan, "YGS'ye girmek istiyorum" seçeneğini işaretleyenler 35 TL'yi, "YGS'ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum" seçeneğini işaretleyenler 10 TL'yi kılavuzda belirtilen bankalardan birine yatıracak.

Fotoğrafa dikkat!

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilecek. Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formu'ndaki bilgiler ile birlikte adayın web kamerasıyla alınacak fotoğrafı elektronik ortama aktarılacak. Kılavuzda fotoğrafa ilişkin şöyle denildi:

"Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde salon başkanının sizi sınava almayabileceğini ya da sınavınızın geçersiz sayılabileceğini göz önünde bulundurunuz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS başvuruları için son gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN