Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS yarın yapılacak

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), yarın yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak olan sınav, 160 dakika sürecek.

Giriş Tarihi: 31.3.2012 10:31 Güncelleme Tarihi: 31.3.2012 10:32
Adayların, yanlarında 2012-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu olacak. Üzerinde fotoğraf ve T.C Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları kabul edilmeyecek. Adaylara, sınav sırasında gerekli olan kalem, silgi, kalemtıraş, şekerleme ve peçeteyle sınavın yapıldığı her salona bir duvar saati ÖSYM tarafından verilecek. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerine kalem, silgi gibi şeyler alıp vermeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları da yasak olacak. Bu yasaklara uymadığı belirlenen adayların sınavları iptal edilecek.

YGS'de uygulanacak testler, bir kitapçık halinde olacak. Soru kitapçıkları adaylara, salon görevlileri tarafından kapalı poşet içerisinde ve rastgele dağıtılacak.

YGS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, bir yükseköğretim programını tercih etme ve Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girme hakları olmayacak. Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

Adaylar, YGS sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle "http://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecek.

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN SINAV YASAKLARI

Ankara Valiliği de, yarın saat 13.00'e kadar olan süre içerisinde, "otomobillerin klakson çalmalarını, her türlü resmi ve özel törenler vesilesiyle dışarı yayın yapılmasını, düğün, asker uğurlama vb. konvoylarının oluşturulmasını, seyyar satıcı gürültüleri ve buna benzer her türlü çalışma yapılmasını yasakladı. Valilik, sınavların yapıldığı okullar ve kamu binalarının bahçelerine ve çevrelerine sınav günü ve saatlerinde hiçbir vasıtanın park ettirilmeyeceği, saat 10.00-13.00 saatlerinde sınavların yapılacağı tüm okullar ve çevrelerinde emniyet önlemlerinin polis ve jandarma tarafından önceden planlanacağını, sınav merkezlerine gidecek güzergahların levhalarla belirleneceği ve toplu taşıma seferlerinin aksaksız sürdürüleceğini, YGS'ye girecek öğrencilerden kimlik cüzdanını kaybeden veya unutan öğrencilerin mağdur olmamaları için yarın İlçe Nüfus Müdürlüklerinin hizmet vermek üzere açık tutulacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS yarın yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN