Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 2 birinci çıktı

Giriş Tarihi: 20.4.2012 09:05 Güncelleme Tarihi: 20.4.2012 16:46

Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 'de tüm puan türlerinde başarılı adayların ile ve olduğunu açıkladı.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 'de tüm puan türlerinde ile Osmaniye TOBB Fen Lisesi'nden ile Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden oldu.

2012 YGS'de en başarılı diğer adaylar şöyle: "Ankara Fen Lisesi'nden Fırat Özçelik, YGS 1, YGS 2, YGS 6 puan türünde ikinci, YGS 3, YGS 5 puan türlerinde üçüncü, YGS 4 puan türünde dördüncü; Özel Nilüfer Fen Lisesi öğrencisi Fatih Furkan Yılmaz, YGS 1, YGS 2, YGS 4 puan türünde üçüncü, YGS 3 puan türünde dördüncü; Amasya Macit Zeren Fen Lisesi'nden Melikşah Safa Üçok YGS 1, YGS 2 puan türünde dördüncü, YGS 6 puan türünde üçüncü; İstanbul Kabataş Lisesi'nden Serdar Akkol YGS 3, YGS 4, YGS 5 puan türünde ikinci oldu."

İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Rengim Akyan YGS 5 puan türünde dördüncü; Özel Sakarya Işık Fen Lisesi'nden Şule İdacı YGS 6 puan türünde dördüncülüğü elde etti.

YGS birincisi Coşkun: 2 yıldan beri çok düzenli bir şekilde çalıştım

, üniversite sınavlarına Konya Sabah Dershaneleri'nde hazırlanan Merve Eğitim Kurumları Büyükkoyuncu Fen Lisesi öğrencisi Abdullah Coşkun oldu.

Coşkun, YGS'de soruların hepsini eksiksiz cevaplayarak 500 tam puanla tek başına YGS Türkiye birincisi oldu. Coşkun, "Bu başarının gelmesinde okulumuzun, dersanemizin ve öğretmenlerimizin çok büyük emeği var. 2 yıldan beri çok düzenli bir şekilde çalışıyoruz. Bu emeğin karşılığını aldığımız için de çok mutluyuz. Bu başarıyı ben kazanmış olabilirim, ama sınıfımdan herkes kazanabilirdi. Şimdi kürsüde ben duruyorum, ama tüm arkadaşlarım bu başarıyı hak ediyordu. Ailem bu konuda işi bana bıraktı. Bana gerekli ortamı hazırladılar. Ben çalıştım. Onların hep desteğini gördüm." diye konuştu.

"TIP FAKÜLTESİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Sümeyye Nur Satin ile birlikte Türkiye birinciliğini paylaşan Abdullah Coşkun (Konya), "Tıp fakültesini düşünüyorum. Hangi üniversite olacağına karar vermedim ama eğer Konya'da kalırsam Mevlana Üniversitesi'ni düşünüyorum" dedi.

Coşkun, yaptığı açıklamada, sınıfındaki tüm arkadaşlarının birinciliğe aday olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Biz bu başarıyı bekliyorduk. Sınıfımızdan birisi mutlaka birinci olacaktı, buna inanıyorduk. Burada ben birinci oldum ve tüm arkadaşlarım bu başarıya adaydı. Öğretmenlerimiz bu işi hakkıyla yapan insanlar, 15-20 yıllık tecrübeli insanlar. Bize yol, yordam gösterdiler. Biz de uyguladık ve başarı geldi."

YGS'nin bir diğer birincisi Sümeyye Nur Satin: "Sonuç benim için sürpriz oldu"

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) tüm puan türlerinde 500 puan alarak Türkiye birincisi olan Sümeyye Nur Satin, sonucun kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

Osmaniye TOBB Fen Lisesi öğrencisi Sümeyye Nur Satin YGS'de tüm puan türlerinde 500 puan alarak, Konya'daki Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden Abdullah Coşkun'la birlikte birinciliği paylaştı.
Ev hanımı bir anne ile memur bir babanın kızı olan Satin, ailesiyle Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'ı makamında ziyareti sırasında, başarısını planlı çalışmaya borçlu olduğunu söyledi.

Üç kardeşin en büyüğü olan Satin, böyle bir başarıyı beklemediğini, cevaplarından emin olmadığı soruların bulunması nedeniyle sonucun kendisi için sürpriz olduğunu belirtti.

Okuldaki ve dershanedeki öğretmenlerinin yardımıyla bu başarıyı elde ettiğini ifade eden Satin, şunları kaydetti:

''Hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Bu birinci aşamaydı ikinciye de çok çalışacağız inşallah. Tıp fakültesini düşünüyorum. Doktor olmak istiyorum. Aslında çok karışık duygular içerisindeyim. Heyecanlıyım, söyleyecek söz bulamıyorum. Sınav sonucuma evde baktım. Çok mutluyum.''

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nde memur olan Baba Celal Satin ise ''Çok sevinçliyim kızımla her zaman gurur duyuyorum'' dedi.

Vali Cerrah da ''Osmaniye'nin adını duyurduğun için tebrik ediyorum. İnşallah ikinci basamakta da aynı başarıyı kızımızdan bekliyoruz'' dedi.

Cerrah, Sümeyye Nur'a saat ve altın hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS'de 2 birinci çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN