Okumak isteyenlere ikinci üniversite şansı tanınacak

Üniversitede istediği bölüme giremeyenlere, belirli bir ücret karşılığında sınavsız ikinci üniversite okuma şansı verilecek

Giriş Tarihi: 1.8.2012
Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile başlatılan, üniversitelilerden alınan harçların devlet tarafından karşılanmasına ilişkin düzenlemenin çalışmaları sürüyor. Yapılan çalışmalarda, üniversitelere ek kaynak sağlanmasına yönelik projeler masaya yatırıldı. Ele alınan projelerin başında ise ikinci üniversitelerini okumak isteyen öğrencilere, belirli ücret karşılığında sınavsız eğitim hakkı verilmesi yer alıyor. Buna göre, hukuk fakültesine gitme hayali olan ancak, başka bir alanda eğitim gören kişi, ikinci üniversitesini belirli bir ücret karşılığında sınavsız okuyabilecek. Yine, yüksek öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalan kişilere de, belirli bir ücret karşılığında eğitimini tamamlama hakkı verilmesi planlanıyor. Buna benzer, birçok proje üzerinde çalışıldığını ifade eden yetkililer, amaçlarının mali disiplini bozmadan, üniversitelerdeki harçları kaldırmak olduğunu kaydettiler. Bu çerçevede, üniversitelerin de ek kaynak ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığını bildirdiler.

ÖĞRENCİDEN 'KATKI PAYI'
ÖSYM'nin 2011 verilerine göre 95 devlet, 54 vakıf, 9 askeri ve 1 polis akademisinde eğitim gören 3 milyon 817 bin 86 öğrenciden alınan harç miktarı 1 milyon 300 bin lira. Öğrencilerin ödediği 'Öğrenci Katkı Payı'nın en düşüğü 71 TL ile Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinden alınıyor. Bazı bölümlerdeki harçlar ise şöyle: Eğitim, edebiyat, ilahiyat ve iletişim 284 TL, hukuk, siyasal ve işletme 313 TL, mühendislik, mimarlık 387 TL, denizcilik, uçak, ziraat, veterinerlik 316-387 TL, diş hekimliği ve eczacılık 494 TL, tıp 591 TL, konservatuvar 589 TL. İkinci öğrenim için ödenen harçlar bin TL'den başlıyor, 4 bin 268 TL'ye kadar çıkıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okumak isteyenlere ikinci üniversite şansı tanınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN