Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin eğitim haritası çıkarılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın işbirliği ile hayata geçirilecek proje ile öğrenciler, yılda bir kez sınıflarında sınav olacak. Elde edilecek veriler yeni eğitim politikalarına yön verecek

Giriş Tarihi: 5.12.2012
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'nin eğitim haritasını çıkarmak için TÜBİTAK'la birlikte çalışacak. TÜBİTAK'ın yılda bir kez sınıflarda gerçekleştireceği sınav sonuçlarındaki verilerle, Türkiye'nin eğitim politikası şekillendirilecek. Bir yıl önce TÜBİTAK'ın pilot olarak bazı okullarda başladığı deneme uygulaması, bu yıl ikinci dönemde 4. sınıftan itibaren başlıyor. Öğrenciler, 12. sınıfa kadar her yıl sınava girecekler. Sınavlar matematik, geometri, fen bilimleri, Türkçe ve İngilizce dersinden yapılacak. Öğrencilere bilgi bazlı sorular yerine, düşüncesini ortaya koyan sorular sorulacak. Sınav test şeklinde gerçekleşecek. Bütün bu çalışmanın hedefi öğrencilerin kazanımları ve becerilerinin haritasını çıkarmak. Uzmanlar, yeni sistemin başarılı olması halinde, dershane eğitimini ve sınav stresini ortadan kaldıracağını söylediler.

BİR SINAV AZ

Yeni düzenleme ile ilgili görüşlerini açıklayan Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, "Türkiye bölgeleri, şehirleri, aynı şehirdeki semtleri, okulları arasında ciddi kalite farklılıkları olan bir ülkedir. Bu tarz bir genel değerlendirme için yılda bir kez azdır. En az dönemde bir kez yapılmalıdır. Ciddiyeti sağlamak için belli oranda sınıf geçmede etkin olabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin eğitim haritası çıkarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN