Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydın Üniversitesi dişçi yetiştirecek

İstanbul Aydın Üniversitesi 10 milyonluk yatırımla diş hekimliği fakültesi kurdu. Fakültede Batılı ülkelerle yarışacak hekim yetiştirecek üniversite, günde 500 hasta tedavi edebiliyor

Giriş Tarihi: 13.12.2012
9 fakültesi, bin 240 akademik personeli, 21 bin 768 öğrencisiyle İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) şimdi de dişçi yetiştirmek için kolları sıvadı. 10 milyonluk yatırımla Diş Hekimliği Fakültesi'ni hizmete sokan üniversite, diş sağlığında Batılı ülkelerle yarışacak hekimler yetiştirecek. Fakültede uygulamalı derslikler, manipülasyon laboratuvarı, alçı döküm odası, fantom laboratuvarı gibi tam donanımlı birimler bulunuyor.

GÜNDE 500 HASTA
SGK ile de anlaşan üniversite sosyal sorumluluk alanında da önemli bir faaliyete imza attı. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İstanbul'da faaliyet gösteren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri'nde eğitim gören 5 bin 200 engelli öğrenci diş taramasından geçirildi. Gerekli tedavileriyle de yakından ilgilenen kurum çalışanları sonuçları Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı ile paylaşacak. 2011'de üniversite hastanesi olarak hizmet vermeye başlayan İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde, Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Radyolojisi, Ağız Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Endodonti, Protetik Diş Tedavisi, Ortodonti, Pedodonti ve Periodontoloji olmak üzere diş hekimliğinin 8 anabilim dalı bulunuyor. Fakültenin 9 kliniğinde 32 hekim ve 18 hekim yardımcısı görev yapıyor. Alanında uzman kişilerden oluşan ekibiyle diş sağlığında fark yaratmayı amaçlayan üniversite, 3 bin metrekarelik alana kurulan tesisle günde 500 hastanın tedavisini sağlayabiliyor.

EN BÜYÜK TEKNOLOJİ MERKEZİ
İstanbul Aydın Üniversitesi'nde dikkat çeken diğer bir bölüm ise Mühendislik Mimarlık Fakültesi bünyesinde açılan İnşaat Mühendisliği oldu. Türkiye'nin kapalı tek alanda kurulu en büyük teknoloji merkezi olan bölüm, geleceğin yapılarını en iyi şekilde tasarlayacak mühendisleri hayata hazırlıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nin eğitim-öğretim süresi 8 yarıyıl olarak belirlenmiş durumda. Öğrenciler ilk 4 yarıyılda daha çok temel mühendislik bilgileri ile inşaat mühendisliğine hazırlık dersleri görüyor.

2 MİLYONLUK İNŞAAT LABORATUVARI AÇTI
İnşaat Mühendisliği Fakültesi içinde 2 milyon liralık yatırımla hidrolik, yapı, malzeme ve zemin laboratuvarları kuran üniversite, geleceğin mühendislerini yetiştiriyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Üniversitesi dişçi yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN