Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Üniversitesi'nde Söylet yeniden atandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından iki üniversiteye rektör ataması yaptı.

Giriş Tarihi: 3.1.2013 14:35 Güncelleme Tarihi: 3.1.2013 17:38
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu'nu İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne de yeniden Prof. Dr. Yunus Söylet'i atadı.

SÖYLET: ''EN BÜYÜK HEDEFİMİZ; İÜ'YÜ DÜNYA SIRALAMASINDA İLK 100'E TAŞIMAK"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ikinci kez İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Yunus Söylet, yeni dönemde hem devam eden projeleri tamamlamayı hem de yeni projeleri hayata geçirmeyi dilediğini belirterek, ''En büyük hedefimiz; İÜ'yü dünya sıralamasında ilk 100'e taşımak'' dedi.

İÜ Edebiyat Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda, 20 Aralık 2012'de yapılan rektörlük seçimlerinde 1207 oy alan Yunus Söylet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulan listede ilk sırada yer almıştı. Listede, 631 oy alan Prof. Dr. Raşit Tükel ikinci, 431 oy alan Prof. Dr. Harun Cansız da üçüncü sırada bulunuyordu.

Cumhurbaşkanı Gül, bugün İÜ Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Yunus Söylet'i yeniden atadı.

Söylet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rektörlüğe ikinci kez atanmış olmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Şeffaf ve hesap veren yönetim anlayışını ısrarla sürdüreceklerini belirten Söylet, 4 yıl boyunca yaptıkları çalışmaları takdir eden ve daha fazlasını yapmaları için destek olan tüm İÜ ailesine yürekten teşekkür etti.

Söylet, ''Yeni dönemde de akademik personelimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimizle birlikte hem devam eden projelerimizi tamamlamayı hem de yeni projeleri hayata geçirmeyi diliyorum. En büyük hedefimiz; İÜ'yü dünya sıralamasında ilk 100'e taşımak'' ifadelerini kullandı.

Çalışmaları hakkında da bilgi veren Söylet, seçim süreci döneminde de 90 projenin tamamlanması için var gücüyle çalıştığını, gelecek vizyonunda eğitim, bilim, kültür, sanat ve çağdaş mekan tasarımı üzerine kurulu birçok proje bulunduğunu, bu çalışmaları akademik ve idari personelle hız kesmeden sürdüreceklerini kaydetti.

SÖYLET'İN YENİ DÖNEMDEKİ PROJELERİ

Prof. Dr. Yunus Söylet, 2013-2017 döneminde yapacağı projelerden bazılarını şöyle sıraladı:

''Girişimci Üniversite Modeli: Hedefimiz; bir yandan yurt içi ve dışındaki kurumlarla işbirliği yapıp AB gibi dış kaynaklı fonlardan daha fazla yararlanırken diğer yandan da kendi gelirlerini artıran girişimci üniversite modelini hayata geçirmek. 2013-2017 döneminde üniversitemizin tüm fakülte ve yüksekokullarının öğretim üyelerini destekleyerek ve teşvik ederek projeleriyle Teknokent'te yer almasını hedefliyoruz. Bu sayede girişimci üniversite modelini hayata geçirmeyi ve İÜ Teknokent'i uluslararası bir Ar-Ge üssü konumuna getirmeyi hedefliyoruz.

Uluslararası Projeler: Uluslararası projeleri artırarak yaşadığımız dünyaya daha fazla katkı sunan bir üniversite modeli oluşturacağız.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında Olma Stratejik Planı: Dünyanın en iyi üniversitesi olmak hedefiyle oluşturacağımız stratejik planı etkin bir biçimde hayata geçireceğiz.

İÜ Yayınevi Projesi: Çok önemli bilimsel çalışma gerçekleştiren İÜ öğretim üyeleri, birçok değerli kitaba da imza atmaktadır. Öğretim üyelerimize kitap yayın sürecinde destek vermek amacıyla 'İstanbul Üniversitesi Yayınevi Projesi'ni hayata geçireceğiz.

Dış Kaynaklı Projelerden Yararlanma Kursları: Öğretim üyelerimizin dış destekli projelerden yararlanması için BAP içinde birimler kurduk. Bu birimlerde 'Dış Kaynaklı Projelerden Yaralanma Kursları' düzenleyeceğiz.

Teknolojik Dönüşüm: Tüm sınıflarımızı 'Teknolojik Derslik' haline getirmek istiyoruz. Tüm öğrencilerimizin artık kağıt değil, bilgisayar üzerine not aldığı üniversite sınıfları oluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda ihtiyacı olan ve başarılı öğrencilerimizden başlayarak öğrencilerimize dizüstü bilgisayar ya da ipad vermek de hedeflerimiz arasında.

Sosyal Sorumluluk Projesi: Her öğrencinin bir sosyal sorumluluk projesinde ve bilimsel projede bizzat görev alarak mezun olduğu bir eğitim sistemi oluşturacağız.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanma: Yeni kurduğumuz enerji birimimizle ve bu enerji projemizle her yıl dokuz milyon lira tasarruf sağlayacağız. Önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarını yerleşkelerimizde kullanmayı hedefliyoruz.

İÜ İlköğretim Okulu ve Lisesi Projesi: 2013-2017 döneminde bir yandan kreş olanaklarını artırmak için çalışırken diğer yandan da Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak öncelikli olarak öğretim üyeleri ve personelinin çocuklarının yararlanabileceği 'İÜ İlköğretim Okulu ve Lisesi Projesi'ni hayata geçireceğiz.

Yaşam Boyu Dayanışma Merkezi: Merkezi, emekli öğretim üyelerimizi sosyal ve sağlık açısından desteklemek, aidiyet duygularının canlı kalmasını sağlayabilmek amacıyla kurduk. Önümüzdeki dönem de sadece emekliklerimiz için bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi açacağız. Bu kapsamda evde tedavi, sosyal destek, kültürel faaliyetler gibi birçok etkinliği de organize edeceğiz.

İÜ Mezun Projesi: Mezunlarımızı bir araya getireceğimiz bir platform oluşturacağız. Daha sıkı bir işbirliği sağlayacağız.

İÜ Mağazaları: Yerleşkelerde İÜ logolu ürünlerin satışının yapıldığı mağazalar faaliyete geçirilecek.

Yeni Çapa Cerrahpaşa Projesi: Bu süreçte Çapa Yerleşkesi'nin üniversitemize ait tapusunu yüzde 50'den yüzde 99.75'e, Cerrahpaşa Yerleşkesi'nin ise yüzde 75'ten 99,54'e çıkarttık. İnşaat izinlerini aldık. Projeleri hazırladık. Şimdi inşaatlar başlamak üzere. 2013-2017 döneminde Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerinin tüm inşaatlarını tamamlayacağız.

Avcılar Yenileniyor Projesi: Avcılar Yerleşkesi'ni bilim üssü olmasının yanı sıra doğal yaşam ve spor merkezi konsepti içinde yeniden yapılandıracağız.''

PROF. DR. YUNUS SÖYLET KİMDİR?

Prof. Dr. Yunus Söylet, 1956 yılında İstanbul'da doğdu. 1974'te İstanbul Erkek Lisesi'ni, 1980'de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1980'den bu yana İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı'nda çalıştı. Kurulu Üyeliği, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanlığı, Türk Çocuk Cerrahisi Derneği Yeterlilik Kurulu Üyeliği, Türk Çocuk Ürolojisi Derneği Başkanlığı, İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Sıcak Yuva Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Hekim Hakları Derneği Kurucu Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası Üyeliği, YÖK Üyeliği yaptı. Prof. Dr. Yunus Söylet, İÜ Rektörlüğüne aday olması nedeniyle 2008'de YÖK üyeliğinden istifa etti. 2009'da İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak göreve başladı. Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, 2009 tarihinde yeniden YÖK üyeliğine seçildi. İÜ Rektörlük seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıklayan Söylet, YÖK üyeliğinden istifa etti. Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Başkanlığı'nı da yürüten Söylet, evli ve iki çocuk babasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Üniversitesi'nde Söylet yeniden atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN