Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SBS'de 'bol not' adaletsizliğine dikkat

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Binlerce veli ve eğitimci, son defa yapılacak Seviye Belirleme Sınavı'nda uygulanacak yeni sistemin adaletsiz olacağı görüşünde

Bu yıl Anadolu ve Fen liseleri başta olmak üzere merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmelerde yeni bir sistem uygulanacak. SBS ve öğrencinin 3 yıllık okul notları toplanacak, ikiye bölünecek ve yerleştirme puanı oluşturulacak. Ancak eğitimci Alpaslan Dartan, bu sistemle yapılacak yerleştirmenin adaletsizlik yaratacağını söylüyor. Dartan'a göre, SBS'de iki öğrenci de tam puan alsa Kabataş, İstanbul (Erkek) gibi okullara yerleştirmede "bol not veren" okulların öğrencileri şanslı olacak. Oysa adil bir not sistemine sahip okulların öğrencileri, Türkiye'nin en yüksek puanlı liselerine yerleşemeyecek. Örneğin 6., 7., 8. sınıflardaki notları 95, hatta 100 olmayan öğrenci SBS'de tam puan alsa da Kabataş, İstanbul gibi liselere giremezken, öğrencisine 3 yıl boyunca 100 veren okulun öğrencileri yerleşebilecek. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülan, "Bu yüzden bazı özel okullarda çift karne kullanılıyor. Yüksek notlardan oluşan gerçek olmayan karne MEB sistemine giriliyor, ikinci gerçek karne veliye veriliyor. Bu yıl pek çok çocuğa haksızlık yapılacak" dedi.

ESKİ SİSTEM NASILDI?
Önce öğrencilerin 3 yıl için sınıf puanları (SP) oluşturuluyordu. SP oluşmasında SBS'nin yüzde 70, okul notlarının yüzde 25 ağırlığı vardı. Yerleştirme puanının hesaplanmasında 6. sınıf SP'nin yüzde 25'i, 7. sınıf SP'nin yüzde 35'i ve 8. sınıf SP'nin yüzde 40'ı alınıyordu. Yeni sistemde SBS ve 3 yıllık notlar toplanıp ikiye bölünecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SBS'de 'bol not' adaletsizliğine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN